Rotel A10MKII, A11MKII i CD11MKII – nowe urządzenia japońskiego producenta z serii 14

25 lipca 2023 Sprzęt

Japoński Rotel powiększył serię swoich urządzeń z serii 14 o trzy modele. Są to udoskonalone wersje – oznaczone jako MKII – wzmacniaczy zintegrowanych A10 i A11 oraz odtwarzacza CD11. Wszystkie trzy mają ulepszone kluczowe komponenty oraz usprawnioną topologię obwodów.

A11MKII i CD11MKII to unowocześnione wersje modeli firmy Rotel z linii Tribute, które zostały opracowane wspólnie z nieżyjącym już Kenem Ishiwatą.

Nowe produkty, mimo poprawionych osiągów względem poprzedników, pozostają wierne filozofii projektowania reprezentowanej przez Kena i nadal są w pewnym sensie hołdem ponad 40-letniemu dziedzictwu mistrza Ishiwaty w branży audio.

Rotel CD11MKII i Rotel A10MKII
Rotel CD11MKII i Rotel A10MKII
Rotel CD11MKII i Rotel A11MKII
Rotel CD11MKII i Rotel A11MKII

Wzmacniacz zintegrowany Rotel A10MKII

Rotel A10MKII to stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany o mocy 50 W na kanał (przy 8 omach). Urządzenie pracuje w klasie AB. Oprócz 3 wejść analogowych 2 x RCA ma wbudowane wejście gramofonowe, które obsługuje odtwarzacze płyt winylowych z zainstalowaną wkładką typu MM (od ang. Moving Magnet). W sekcji zasilania wykorzystywana jest autorska konstrukcja transformatora toroidalnego z solidnymi kondensatorami filtrującymi.

W porównaniu z pierwowzorem Rotel A10MKII zawiera aż 90 zmian i ulepszeń rozmaitych komponentów. Zmieniono m.in. rezystory, kondensatory i wzmacniacze operacyjne w sekcji odpowiedzialnej za przetwarzanie sygnału audio.

Nowy model ma ponadto niskoszumowy układ przełączania źródła sygnału, a także zmniejszony pobór mocy w trybie czuwania. Zastosowane zmiany przełożyły się na zmniejszenie poziomu zniekształceń, a tym samym poprawę szczegółowości i dynamiki odtwarzanych dźwięków.

Rotel A10MKII ma na przednim panelu regulatory tonów niskich, wysoki i balansu oraz wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm. Tylny panel wyposażono w przełącznik Auto Power Down, który pozwala na wygodne automatyczne wyłączanie zasilania, gdy urządzenie nie jest używane. W komplecie ze wzmacniaczem A10MKII jest pilot zdalnego sterowania, który ułatwia m.in. regulację głośności czy wybór źródła sygnału audio.

Wzmacniacz zintegrowany A10MKII - front

Wzmacniacz zintegrowany A10MKII - złącza

Wzmacniacz zintegrowany A10MKII - wnętrze

Wzmacniacz zintegrowany Rotel A11MKII

Rotel A11MKII to w praktyce ulepszona wersja modelu A11 Tribute, który powstawał we współpracy z Kenem Ishiwatą. Urządzenie charakteryzuje się mocą 50 w na kanał (przy 8 omach) i pracuje w klasie AB.

Podobnie jak model A10MKII, również jedenastka ma trzy analogowe wejścia audio 2 x RCA i wejście gramofonowe dla modeli z wkładką typ MM. Wzmacniacz A11MKII ma dodatkowo cyfrowe wejścia audio – optyczne i koaksjalne – obsługujące przetwarzanie sygnału audio w jakości do 24 bit/192 kHz.

Urządzenie wyposażono ponadto w moduł Bluetooth z obsługą kodeków aptX HDTM i AAC, a jednym z kluczowych podzespołów nowego wzmacniacza firmy Rotel jest przetwornik C/A Texas Instruments PCM5102A (32 bit/384 kHz).

Wzmacniacz A11MKII ma 3 wejścia analogowe (2 x RCA) i wejście gramofonowe oraz wyjście słuchawkowe, a także sekcję korekcji tonów niskich, wysokich i balansu. Urządzenie zostało ponadto wyposażone w praktyczny przełącznik Power Control oraz dwa 12-woltowe wyjścia wyzwalające (Trigger Out), co pozwala usprawnić obsługę systemu audio stworzonego w oparciu o model A11MKII.

W komplecie jest też pilot zdalnego sterowania na podczerwień.

Wzmacniacz zintegrowany Rotel A11MKII - front

Wzmacniacz zintegrowany Rotel A11MKII - złącza

Wzmacniacz zintegrowany Rotel A11MKII - wnętrze

Odtwarzacz CD Rotel CD11MKII

Wśród nowości znalazł się także odtwarzacz CD, który jest następcą cenionego modelu CD11 Tribute. Model CD11MKII, bo o nim mowa, ma ponad 10 kluczowych ulepszeń komponentów zastosowanych w obwodach cyfrowych z przetwornikiem Texas Instruments PCM5102A na czele.

Na uwagę w odtwarzaczu Rotel CD11MKII zasługują przede wszystkim płynnie działający mechanizm ładowania płyty CD, czytelny wyświetlacz LCD i intuicyjne elementy sterujące. Do zestawu jest dołączony pilot na podczerwień.

Wśród dostępnych złączy na tylnym panelu jest wyjście analogowe 2 x RCA, a także cyfrowe wyjście koaksjalne. Model CD11MKII ma także wejście wyzwalacza 12 V oraz port RS-232, co pozwala na łatwą integrację urządzenia z systemami sterowania.

Odtwarzacz CD Rotel CD11MKII - front 

Odtwarzacz CD Rotel CD11MKII - wnętrze

Dostępność nowych modeli

Modele A10MKII, A11MKII i CD11MKII będą dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i srebrnej. U naszych partnerów handlowych mają pojawić się w połowie sierpnia 2023 roku.

Źródło: Audio Klan

ROTEL testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu