Fiio przedstawia swoje pierwsze słuchawki nauszne - FT5 i FT3

12 lutego 2024 Sprzęt

Fiio poszerzył swoje portfolio o dwa modele słuchawek nausznych. Pierwszy z nich - FT5 - jest wyposażony w przetworniki planarne, zaś drugi - FT3 - w dynamiczne.

FiiO FT5 – słuchawki planarne o wysokiej skuteczności

Marka FiiO zaprojektowała dla swoich otwartych nausznych słuchawek specjalne przetworniki planarne. Mają one membranę o grubości zaledwie 6 μm, która jest napędzana przez zestaw precyzyjnie ułożonych dwudziestu magnesów neodymowych N52 na przetwornik.

FiiO FT5 mają wiernie odtwarzać najdrobniejsze muzyczne informacje, a wszystko dzięki napylonym na membrany cewkom. Są wykonane z bardzo cienkiego aluminium z mieszanką srebra dla zapewnienia jak najlepszego przewodnictwa elektrycznego.

Sam proces drukowania cewek na membranie został zapożyczony z branży układów scalonych. Sprawia to, że cewki W FiiO FT5 są bardzo precyzyjnie wykonane i są w każdym miejscu takiej samej grubości.

FiiO są także lekkie, a to dzięki wykorzystaniu stopu magnezu z aluminium oraz konstrukcji muszli i pałąka. Same muszle są w całości metalowe, aby kontrolować wibracje pochodzące z dużych 90 mm przetworników planarnych.

Czytaj również nasze testy z kategorii Słuchawki

Słuchawki FiiO FT5

Słuchawki FiiO FT5

FiiO FT3 – słuchawki z przetwornikami dynamicznymi

W modelu FiiO FT3 zastosowano przetworniki o średnicy 60 mm i nowoczesnej konstrukcji membran. Zewnętrzna strona, spełniająca także funkcję zawieszenia, jest powlekana berylem, natomiast sama środkowa, właściwa część membrany, z materiał znanego jako DLC.

Jest to skrót od "Diamond-Like Carbon" i oznacza, że membrana powstała z karbonu o strukturze diamentu. Taki materiał jest nie tylko lekki, ale ze względu na swoją strukturę posiada też odpowiednie tłumienie rezonansów własnych.

FiiO FT3 maja wysoką, wynoszącą 350Ω, impedancję. Ma to ułatwić pracę wzmacniaczom słuchawkowym i pomóc w filtrowaniu szumów i zakłóceń. Cewka o grubości zaledwie 0.035 mm jest wykonana z aluminium pokrytego miedzą.

Jednocześnie w FT3 zastosowano też specjalny, podwójny i asymetryczny układ magnetyczny, który znajduje się zarówno za zewnątrz, jak i wewnątrz właściwej szczeliny magnetycznej. Taka zaawansowana konfiguracja bezpośrednio przekłada się na znakomitą kontrolę ruchu membrany oraz znacznie niższe zniekształcenia.

Do słuchawek jest dołączony kabel Furukawa o długości 3 m i powstały z miedzi OCC. Dodatkowo w zestawie znajdują się dwie wtyczki, które można wymieniać , oraz dwa adaptery – z 4.4 mm na XLR-4 oraz z 3.5 mm na 6.35 mm.

FiiO FT3 – słuchawki z przetwornikami dynamicznymi

FiiO FT3 – słuchawki z przetwornikami dynamicznymi

Cena i dostępność

Słuchawki można kupić w sieci sklepów HiFiPRO i MP3Store w cenie 2399 zł za model FT5 oraz 1399 zł za model FT3.

FIIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu