DALI prezentuje nową serię kolumn głośnikowych - Rubicore

09 maja 2024 Sprzęt

Duński producent sprzętu audio, DALI, prezentuje swoją nową serię kolumn głośnikowych Rubikore z segmentu Premium HiFi. W jej skład wchodzi pięć modeli: dwie kolumny podłogowe Rubikore 8 i Rubikore 6, kolumny podstawkowe Rubikore 2, naścienna Rubikore ON-WALL oraz kolumna do kina domowego Rubikore CINEMA. Kolumny będą dostępne do czerwca.

DALI Rubicore - zmiany w technologii

W Rubikore konstruktorzy DALI wprowadzili wiele innowacji technologicznych zainspirowanych rozwiązaniami zastosowanymi w serii KORE. Wśród nich znajdziemy przetworniki SMC z technologią Clarity Cone, cewki SMC-KORE oraz hybrydowe moduły wysokotonowe z nowymi niskostratnymi kopułkowymi przetwornikami wysokotonowymi i bass-reflex Continuous Flare.

Wspomniane przetworniki nisko-średniotonowe w technologii Clarity Cone mają zapewniać, jak mówi producent, "naturalną klarowność tonów średnich bez sztucznych zabarwień". Systemy magnesów DALI SMC minimalizują przy tym zniekształcenia i maksymalizują wydajność.

dzięki cewkom SMC KORE, które znacząco redukują straty sygnału, modele DALI Rubikore 8 i 6 osiągają wyższą czystość dźwięku. Cała seria jest również wyposażona w wysokowydajne kondensatory Mundorf.
Obudowy kolumn DALI Rubikore 2, 6 i 8 wykorzystują porty Continuous Flare Reflex, aby maksymalizować wydajność, minimalizując przy tym turbulencje i hałas.

Wszystkie modele serii Rubikore wprowadzają nowy niskostratny kopułkowy przetwornik wysokotonowy, który eliminuje użycie ferrofluidu w szczelinie magnesu, zapewniając wyższą rozdzielczość dźwięku w wysokich częstotliwościach.

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych DALI

Wydajność akustyczna

Seria Rubikore oferuje przetworniki nisko-średniotonowe SMC z papieru i włókna drzewnego, które zapewniają bardzo wysoką wydajność, a połączenie z hybrydowymi przetwornikami wysokotonowymi DALI i przetwornikami nisko-średniotonowymi - szczegółowość i czystość wysokich tonów.

Seria DALI Rubikore

Kolumny podłogowe Rubikore 8 i Rubikore 6

Model DALI Rubikore 8 jest wyposażony w trzy 6½-calowe przetworniki nisko-średniotonowe SMC z podwójnym magnesem, wykonane z papieru i włókna drzewnego w technologii Clarity Cone, DALI Rubikore 6 dysponuje natomiast dwoma takimi przetwornikami.

Membrany te zapewniają naturalną czystość tonów średnich, pozbawioną sztucznych podbarwień, a systemy napędowe DALI SMC minimalizują zniekształcenia i straty.

Obydwa modele są wyposażone w porty bass-reflex Continuous Flare, które maksymalizują efektywność przy jednoczesnym zmniejszeniu turbulencji i szumów, a także w nowy niskostratny kopułkowy przetwornik wysokotonowy inspirowany hybrydową sekcją wysokotonową EVO-K z kolumn DALI KORE. Nie zawiera on ferrofluidu w szczelinie magnesu i zapewnia najwyższą rozdzielczość w zakresie wysokich częstotliwości.

Podstawkowe kolumny głośnikowe Rubikore 2

Rubikore 2 został zaprojektowany z myślą o wysokiej jakości dźwięku w mniejszych pomieszczeniach, łączy w sobie nowy 6½-calowy przetwornik nisko-średniotonowy SMC z podwójnym magnesem i membraną z włóknem drzewnym w technologii Clarity Cone z lekkim kopułkowym przetwornikiem wysokotonowym zaprojektowanym przez DALI, który charakteryzuje się bardzo niską stratą.

Ścienne kolumny głośnikowe Rubikore ON-WALL

Zaprojektowany zarówno dla tradycyjnego stereo, jak i kina domowego, jest – jak czytamy w informacji prasowej - "równie sprawny w odtwarzaniu dźwięku tła, jak i zapewnianiu głębokiego zanurzenia w muzyce czy filmach".

Głośnik DALI Rubikore ON-WALL łączy 6½-calowy przetwornik nisko-średniotonowy SMC z obracanym, hybrydowym przetwornikiem wysokotonowym DALI, zapewniając wyjątkowo niską stratność, optymalizację dla wzmacniaczy i szeroką dyspersję dźwięku, bez względu na zastosowanie w stereo, kanale centralnym czy surround.

Kolumny głośnikowe kina domowego Rubikore CINEMA LCR

DALI Rubikore CINEMA to najwyższej klasy kolumna głośnikowa do kina domowego DALI, mająca zapewnić wysoką wydajność dla lewego, centralnego i prawego kanału.

Dzięki kompaktowej obudowie montowanej na półce lub stojaku oraz obracanym hybrydowym przetwornikiem wysokotonowym DALI, Rubikore CINEMA może być instalowana zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej. Umożliwia to zastosowanie tego samego głośnika zarówno jako kolumny frontowej, jak i centralnej, zapewniając optymalne wrażenia odsłuchowe.

Oprócz obracanej, hybrydowej kopułki i planarnego przetwornika wysokotonowego Rubikore CINEMA wykorzystuje membranę przetwornika nisko-średniotonowego w technologii Clarity Cone, która zapewnia naturalną czystość średnich tonów, wolną od podbarwień.

Podwójne systemy napędów DALI SMC minimalizują zniekształcenia i straty przetwornika, a całość dopełniają audiofilskie kondensatory Mundorf, aby jeszcze bardziej zmniejszyć straty.

Kolumny Rubikore są dostępne w wykończeniach High Gloss Black, High Gloss Maroon, Natural Walnut i High Gloss White.

DALI Rubikore - ceny

• Rubikore 8: 15 499 zł/szt.
• Rubikore 6: 10 999 zł/szt.
• Rubikore 2: 5 799 zł/szt.
• Rubikore ON-WALL: 6 599 zł / szt.
• Rubikore CINEMA: 8 799 zł / szt.

Źródło: Horn Distribution

 

DALI testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu