Q Acoustics zapowiada nowe głośniki z serii 3000c

09 maja 2024 Sprzęt

3000c to najnowsza seria głośników Q Acoustics charakteryzująca się konstrukcją C3 Continuous Curved Cone, po raz pierwszy wprowadzonych w serii 5000 i aktywnych głośnikach M40. Bazuje ona na najpopularniejszej i najczęściej nagradzanej serii głośników marki, a mianowicie 3000i. Premierę przewidziano na sierpień.

Rodzina 3000c składa się z kolumn podstawkowych 3010c i 3020c, większych kolumn podstawkowych 3030c, podłogowych 3050c oraz kolumny centralnej 3090c.

• Nowy profil C3 (wymawiany jako "C-cubed") Continuous Curved Cone ma zapewniać "doskonałą dynamikę basów i płynniejszą integrację z przetwornikiem wysokich częstotliwości".
• Hermetycznie zamknięty przetwornik wysokich częstotliwości jest mechanicznie odizolowany od przegrody, zapobiegając modulacji z przetwornika średnio-niskotonowego.
• Obudowy z usztywnieniem P2PTM (Point to PointTM) minimalizującym pogłos niskich tonów w celu poprawy odbioru stereo i sceny dźwiękowej.
• Tuby HPETM (Helmholtz Pressure EqualiserTM) utrudniają gromadzenie się fal stojących, wygładzając pasmo przenoszenia i redukując zniekształcenia (tylko model 3050c).
• Charakteryzuje się czystą i nowoczesną estetyką z satynowym, metalicznym wykończeniem przetworników.
• Dostępne w czterech nowych wykończeniach: Pin Oak, Claro Walnut, Satin White, Satin Black.

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Q Acoustics

Q Aoustics 3000c

Konstrukcja C3 Continuous Curved Cone

Jednostka C3, pierwotnie dostępna w serii głośników 5000 łączy zalety basu z tradycyjnego prostego stożka z kontrolą średnich i wysokich tonów stożka rozszerzonego.

Pojedynczy, gładki, ciągły profil krzywizny przetwornika zapewnia wiele pozytywnych rezultatów. Płynniejsza integracja z głośnikiem wysokotonowym, dzięki jego doskonałej dyspersji i dobrze kontrolowanej charakterystyce częstotliwościowej, jest jednym z nich.

Dynamika i kontrola niskich częstotliwości również przynoszą korzyści, co oznacza większą elastyczność w pozycjonowaniu głośników względem ścian ograniczających przestrzeń odsłuchową.

Jak czytamy w informacji prasowej, zniekształcenia harmoniczne zostały zredukowane, a skala i dokładność sceny dźwiękowej uległa poprawie. Przetwornik C3 jest również bardziej odporny na fale stojące w obudowie niż mniej zaawansowane jednostki napędowe.

Q Acoustics 3010c
Q Acoustics 3010c
Q Acoustics 3020c
Q Acoustics 3020c

Ewolucja wzornictwa

Kolumny Q Aoustics z serii 3000c są bardziej minimalistyczne, bez widocznych połączeń i śrub. Nowe, eleganckie, jednoczęściowe wykończenie przetwornika, w kolorze satynowego niklu i satynowego chromu (tylko w kolorze białym), oferuje wzmocnienie z przodu obudowy.

Seria Q Aoustics z serii 3000c jest dostępna w czterech nowych, nowoczesnych i wysokiej jakości wykończeniach: Pin Oak, Claro Walnut, Satin White i Satin Black.

Podłogowy model 3050c może pochwalić się stylową konstrukcją stabilizatora z litego aluminium, wprowadzoną po raz pierwszy w modelu M40. Wyposażono go w górne regulowane kolce ułatwiające poziomowanie, jak również panel zacisków zaczerpnięty z serii 5000, z niskoprofilowymi zaciskami głośnikowymi ułatwiającymi umieszczenie blisko ściany.

Innowacje w obudowie i przetwornikach

W każdym modelu z serii 3000c zastosowano innowacyjne rozwiązania akustyczne wprowadzone po raz pierwszy w wysokiej klasy głośnikach Concept, w tym konstrukcję obudowy głośnika wysokotonowego, usztywnienie P2P (Point 2 Point) oraz (w głośniku podłogowym 3050c) technologię tubową Helmholtz Pressure Equalisers (HPE).

Konstrukcja przetwornika wysokich częstotliwości

W oparciu o zasady konstrukcyjne stosowane w serii 5000 i wcześniejszej nowej serii Concept, jednostka wysokotonowa 3000c jest hermetycznie uszczelniona i mechanicznie odizolowana ("pływająca") od przegrody. Zapobiega to wewnętrznym modulacjom ciśnienia wewnątrz obudowy i z sąsiedniego przetwornika średnio-niskotonowego. Wewnętrzna komora jest również precyzyjnie wentylowana w celu obniżenia zniekształceń, a niższy punkt zwrotnicy zapewnia optymalną integrację w obszarze zwrotnicy.

Q Acoustics 3030c
Q Acoustics 3030c
Q Acoustics 3050c
Q Acoustics 3050c

Konstrukcja przetwornika średnio/niskotonowego

Zmieniająca zasady gry membrana C3 jest sercem konstrukcji głośnika średnio-niskotonowego 3000c. Geometria membrany wymaga wyjątkowej siły motorycznej dla uzyskania optymalnej wydajności, dlatego też z cewkami drgającymi sprzężone są duże magnesy.

Kontrola sprawowana przez duże magnesy zapewnia dobrą odpowiedź dynamiczną, przestrzeń nad głową i zwarty bas. Oprócz tych zalet, duże magnesy zapewniają również, że płyta nabiegunnika i jarzmo są prawie nasycone, co zmniejsza modulację strumienia i zniekształcenia harmoniczne.

Technologie P2P i HPE

Wewnętrzne usztywnienie P2P (Point to Point) jest montowane w wewnętrznych obszarach obudowy podatnych na pogłos niskich częstotliwości. To wzmocnienie zapewnia bardziej skupiony obraz stereo i szerszą, lepiej kontrolowaną scenę dźwiękową.

Model 3050c, podobnie jak wszystkie głośniki podłogowe, jest podatny na wewnętrzny wzrost ciśnienia, który powoduje niepożądane fale stojące i podbarwienia. Aby temu zapobiec, wewnątrz obudowy zamontowano specjalnie zaprojektowane tuby HPE (Helmholtz Pressure Equalisers), które niwelują wewnętrzne ciśnienie i poprawiają pasmo przenoszenia.

Q Acoustics 3090c
Q Acoustics 3090c

Konfiguracja kina domowego

Nowa seria Q Aoustics 3000c to nie tylko doskonałe głośniki stereo, lecz także zestaw kina domowego 5.1. System jest dostępny w dwóch kombinacjach 5.1: 3010c 5.1 i 3050c 5.1.

Sercem tego zestawu domowej rozrywki jest głośnik centralny 3090c, zapewniający dynamiczne i wyraziste dialogi, podczas gdy do wyboru jest jeszcze smukły subwoofer 3060S lub mocniejszy Q B12.

Źródło: Horn Distribution

 

Q ACOUSTICS testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu