Kolumny głośnikowe Q Acoustics Q Active 200 i Q Active 400

08 października 2020 Sprzęt

Brytyjski Q Acoustics przedstawiła właśnie swoje pierwsze aktywne głośniki - kolumny podstawkowe Q Active 200 i kolumny podłogowe Q Active 400. Mogą one odtwarzać muzykę z dowolnego źródła - telewizora, sieciowego odtwarzacza muzyki, smartfona, laptopa, a nawet gramofonu.

Centrum sterowania Control Hub

Z każdą parą głośników jest dostarczane kompaktowe centrum sterowania Control Hub oferujące funkcjonalność Google Chromecast built-in lub Amazon Works with Alexa, pozwalając nam łączyć się z różnymi źródłami - zarówno przewodowymi jak i bezprzewodowymi. Hub można podłączyć do sieci domowej za pomocą sieci Ethernet lub Wi-Fi.

Łączność ze źródłami bezprzewodowymi jest możliwa za pomocą Bluetooth®, Apple AirPlay 2, Roon i Spotify Connect. Dostęp do serwisów streamingowych jak Amazon Music, Apple Music, Deezer, Qobuz, Spotify i Tidal mamy więc zapewniony. Muzykę można przy tym odtwarzać i kontrolować ją bezpośrednio z aplikacji natywnej każdej platformy.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych Q Acoustics

Q Acoustics Q 200
Q Acoustics Q Active 200

Głośniki mogą również działać jako odtwarzacz multimedialny UPnP umożliwiający bezprzewodowe odtwarzanie cyfrowej biblioteki audio z komputera lub dysku NAS.

W przypadku źródeł przewodowych Control Hub oferuje wejście HDMI ARC, optyczne wejście cyfrowe, analogowe wejście liniowe i wyjście subwoofera. Można także podłączyć gramofon - Hub posiada wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy kompatybilny z wkładkami MM.

Centrum sterowania Control Hub łączy się z głośnikami Q Active za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego, w którym cały dźwięk wejściowy (maksymalna rozdzielczość źródła 32 bit/192 kHz) jest konwertowany na dźwięk o wysokiej rozdzielczości 24 bit/96 kHz.

Q Active umożliwia sterowanie za pomocą poleceń głosowych dzięki kompatybilności z Apple Siri, Google Assistant i Amazon Alexa oraz może stanowić część grupy głośników multiroom przy wykorzystaniu AirPlay 2, Roon, Google "Chromecast built-in" lub Amazon "Works with Alexa".

Q Active Control Hub będzie dostępny z funkcjonalnością Google Chromecast built-in w dniu premiery, natomiast wersja Amazon "Works with Alexa" pojawi się w sprzedaży na początku 2021 roku.

Q Acoustics Q 200
Q Acoustics Q Active 200

Seria Q Acoustics Q Active

Seria Q Active to aktywne kolumny głośnikowe ze wzmocnieniem klasy D eliminującym potrzebę stosowania zewnętrznego wzmacniacza lub amplitunera. Oba modele zostały wyposażone w dwa przetworniki Balanced Mode Radiator (BMR) w konfiguracji offsetowej, które zapewniają szerokopasmowe rozproszenie dźwięku i ogromny sweet spot.

Głośniki Q Acoustics Q Active są dostrojone tak, aby zapewniały najlepszą wydajność, niezależnie od tego, gdzie zostały umieszczone w pokoju odsłuchowym.

Przełącznik z tyłu głośników Q Active umożliwia przypisanie do lewego lub prawego kanału, podczas gdy drugi przełącznik informuje głośniki, gdzie zostały ustawione w pomieszczeniu - blisko ściany, w rogu lub w wolnej przestrzeni. Informacje te pozwalają Q Actives na precyzyjne dostrojenie niskich częstotliwości.

Q Acoustics Q 200
Q Acoustics Q Active 200 - front i tylna ścianka

Kolumny podstawkowe Q Active 200

Q Active 200 zostały wyposażone w dwa 2.25-calowe przetworniki BMR i 4.5-calowy subwoofer z tylnym portem oraz falowodem zapewniającym doskonałą, jak zapewnia producent, jakość basu nawet przy najniższych częstotliwościach. Kolumny skrywają także sześć dyskretnych wzmacniaczy, co daje całkowitą moc wyjściową 280W.

Q Acoustics ctive 200 można wyposażyć w opcjonalne stojaki podłogowe Q FS75 (1 999 zł za parę).

Kolumny podłogowe Q Active 400

Q Active 400 mają taki sam układ przetworników BMR jak Active 200, ale są wyposażone w osiem dyskretnych wzmacniaczy o łącznej mocy 440 W.

Kluczową różnicą modelu Q Acoustics ctive 200, poza jego wyższą obudową, jest to, że został wyposażony w dwa subwoofery o średnicy 4.5 cala z tylnym portem: jeden subwoofer na górze obudowy i jeden na dole. Taki układ neutralizuje wewnętrzne fale stojące obudowy, co z kolei redukuje niepożądany rezonans i zapewnia czystszy, mocniejszy bas.

Q Acoustics Q 200
Q Acoustics Q Active 200 na stojakach

Kolumny Q Acoustics Q Active - cena i dostępność 

Q Active 200 pojawi się w sprzedaży w październiku br., zaś Q Active 400 w styczniu 2021 r. Oba głośniki będą dostępne w dwóch wykończeniach - matowej bieli i matowej czerni w cenach.

Źródło: Horn Distrubution

Może Cię zainteresować
Q ACOUSTICS testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu