Odtwarzacz przenośny FiiO M23 - następca M-11-tki z trybem pracy biurkowej

06 czerwca 2024 Sprzęt

FiiO wprowadził właśnie na rynek kolejny odtwarzacz przenośny, tym razem oznaczony symbolem M23. Jest on następcą modelu M11, a konkretnie jego pierwszej wersji bazującej na układach firmy AKM.

Także i w nowym M23 zastosowano najnowszy chipset od Asahi Kasei Microdevices, tym razem jednak w jego najlepszej wersji. Mamy tu układ AK4191 będący filtrem cyfrowym i modulatorem oraz układ DAC AK4499. Do tego wzmacniacz słuchawkowy THX AAA-78+ oraz nowatorski tryb Desktop Mode.

Flagowy zestaw układów DAC od AKM

W FiiO M23 producent zastosował dzielony zestaw układów przetwornika cyfrowo-analogowego: AK4191EQ pełniący funkcję filtra cyfrowego i modulatora oraz AK4499EQ, który jest właściwym układem przetwarzającym sygnał z domeny cyfrowej na analogową.

Wykorzystano tu także autorską technologię FiiO o nazwie DWA ROUTING, która dodatkowo poprawia separacje poszczególnych sekcji, oferując jeszcze lepszy stosunek sygnału do szumu.

Co więcej, dzięki dwóm osobnym układom uzyskano także lepszą separację części analogowej od cyfrowej, co przekłada się nie tylko na lepszą rozdzielczość, lecz także bardziej naturalne i wyrafinowane brzmienie.

 Odtwarzacz przenośny FiiO M23

 Odtwarzacz przenośny FiiO M23

Opatentowany i praktyczny tryb Desktop Mode

Pierwszy raz w odtwarzaczu marki FiiO wprowadzono tryb pracy biurkowej nazwany Desktop Mode. Jego aktywacja sprawia, że M23 jest zasilany całkowicie z zewnętrznego źródła zasilania, co z kolei sprawia, że wewnętrzna bateria nie jest ani ładowana, ani rozładowywana. Dzięki temu FiiO M23 to odtwarzacz, który znakomicie sprawdzi się także w roli biurkowego DAC-a.

Nowy w pełni zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy

Oprócz doskonałych układów konwersji cyfrowo-analogowej niezwykle istotnym elementem każdego dobrego odtwarzacza jest jego tor audio. Dlatego FiiO zaprojektował tutaj zupełnie nowy układ składający się z DAC-a, układu konwersji I/V (prądowo-napięciowej), układu LPF, wzmacniacza napięciowego oraz stopni wyjściowych.

Mamy tutaj do czynienia z układem w pełni zbalansowanym. Co więcej, jak mówi producent, uzyskano także niebagatelną moc, bo FiiO M23 oferuje aż po 1000mW na kanał przy obciążeniu 32 omów. Bez problemu napędzi więc nawet wymagające słuchawki planarne.

Autorski system DAPS

O ile FiiO M23 bazuje na systemie Android, to zastosowano tutaj od strony programowej specjalny rdzeń audio współpracujący z posiadającym niezwykle niski jitter koprocesorem. Taka konfiguracja sprzętowo-programowa zapewnia, że zachowana zostaje oryginalna częstotliwość próbkowania sygnału źródłowego (i to zarówno PCM, jak i DSD) niezależnie od tego, czy korzystamy z aplikacji FiiO Music, czy np. Tidala lub trybu USB DAC. Dzięki uniknięciu resamplingu FiiO M23 ma zapewniać brzmienie najbardziej zbliżone do oryginału.

Pojemna bateria z nowoczesnym systemem ładowania

Akumulator w FiiO M23 ma pojemność 5500 mAh, co zapewnia ponad 10 godzin pracy na jednym ładowaniu, które może odbywać się przy tym również w trybie o mocy 30W. Pozwala to na szybkie uzupełnienie stanu baterii – do poziomu 50% w czasie około 35 minut. Jednocześnie, kiedy bateria w ponad połowie pełna, M23 przełącza się w tryb nieco wolniejszego ładowania, co znacząco przedłuży jej żywotność.

Źródło: MIP

FIIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu