Dwa nowe, biurkowe urządzenia FiiO - FiiO K19 AKM i K9 AKM

04 lipca 2024 Sprzęt

FiiO wprowadziło na rynek dwa nowe urządzenia - K19, czyli przetwornik cyfrowo-analogowy z zbalansowanym wzmacniaczem słuchawkowym, oraz biurkowy przetwornik K9 AKM.

FiiO K19 bazuje na najnowszych układach ESS9039SPRO oraz technologii THX AAA 788+, co zapewnia - jak mówi proucent - maksymalny poziom transparentności brzmienia, naturalność oraz dużą moc wyjściową. Zastosowano w nim zaawansowany procesor DSP z serii SHARC, który oferuje ogromne możliwości korekcji dźwięku.

FiiO K9 AKM to z kolei biurkowy przetwornik oparty na układach DAC AKM AK4191EQ oraz AK4499EX. Model ten wyposażono również w zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy THX AAA 768+, zapewniający wysoką moc i czystość dźwięku.

FiiO K19 AKM - DAC ze zbalansowanym wzmacniaczem słuchawkowym

Układ konwerterów w starannej aplikacji

Producent zdecydował się na zastosowanie w tym przypadku dwóch najlepszych układów przetworników cyfrowo-analogowych od ESS Technology. Mowa tutaj o ES9039SPRO, które posiadają czwartą już generację 32-bitowej architektury HyperStream, przez co zapewniają maksymalny poziom transparentności brzmienia, zachowując jego płynność i naturalność.

Ponieważ FiiO doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest aplikacja tych układów, specjalnie zaprojektowano wszystkie elementy z nimi współpracujące. Mamy w K19 zatem jedne z najlepszych oscylatorów zegara, czyli ACCUSILICON AS318-B. Są one dodatkowo specjalnie wcześniej selekcjonowane do wykorzystania we tym przetworniku.

Czytaj również nasze testy urządzeń Fiio

FiiO K19 AKM

Zaawansowany procesor DSP

Nowością jest też zastosowanie w FiiO K19 bardzo szybkiego procesora z serii SHARC firmy Analog Devices. Użyty został tutaj układ ADSP-21565, który może wykonać aż 6.4 miliarda instrukcji na sekundę. Jest to ponad 10 razy więcej, aniżeli DSP wbudowane chociażby w układy XMOS.

Układ ten dokonuje ponadto operacji na danych 64-ro bitowych, dzięki czemu nawet przy manipulacji sygnałem możliwe jest zachowanie doskonałej precyzji. A to z kolei oznacza, że w najnowszym K19 mamy do dyspozycji parametryczny korektor graficzny o wysokiej precyzji. Posiada on 31 pasm korekcji oraz możemy nim sterować z poziomu aplikacji na Windowsa, Maca oraz za pomocą mobilnej aplikacji kontrolnej.

Korektor ten, dzięki ogromnej mocy obliczeniowej procesora DSP, nie musi korzystać z konwersji częstotliwości próbkowania. Inaczej rzecz ujmują, może on dokonywać korekcji bezpośrednio na sygnałach PCM od 44.1 do 192 kHz. A to bezpośrednio przekłada się na niezwykle wysoką transparentność jego działania.

Co więcej, krzywe korekcji mogą być współdzielone między użytkownikami. Oznacza to, że jeżeli ktoś stworzy krzywą korekcji dla danego modelu słuchawek – to skorzystać z niej mogą także inni posiadacze danych nauszników.

FiiO K19 AKM

Zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy o zaawansowanej topologii

W FiiO K19 zastosowano mocną i zaawansowaną zarazem amplifikację słuchawkową. Posiada ona architekturę opartą ma 8-kanałowym wzmacniaczu THX AAA 788+ pracującym równolegle i czerpiącym energię z zasilacza dającego wysokie napięcie.

Układy THX są połączone równolegle w grupach 2x2 tworząc w pełni zbalansowany, czterokanałowy system wzmocnienia. Daje to bardzo dobrą odpowiedź na impulsy i zapewnia też ogromną moc – bo aż 2 raz po 8000 mW przy obciążeniu 32 omów. FiiO K19 ma dzięki temu wysterować każde słuchawki na rynku.

Obudowa oraz izolacja sekcji analogowej i cyfrowej

W FiiO K19 zdecydowano się oddzielenie sekcji analogowej od cyfrowej, które zostały umieszczone na oddzielnych płytkach drukowanych i przedzielone ekranującymi elementami. Mamy zatem w K19 osobną część da płytki DSP, dla płytki z dakiem oraz tą przeznaczoną dla wzmacniacza słuchawkowego. Każda z tych sekcji jest osobno ekranowana i pracuje w optymalnych dla siebie warunkach. Jednocześnie zewnętrzna obudowa z aluminium o strukturze plastra miodu zapewnia skuteczną ochronę od szkodliwych interferencji z zewnątrz.

Wysoka elastyczność i możliwość użycia zewnętrznego zasilacza

Najnowszy flagowy przetwornik FiiO może pracować w jednym z aż 6 trybów: USB, Bluetooth, wejście optyczne, koaksjalne, HDMI oraz HDMI ARC. Dodatkowo producent umożliwił zastosowanie zewnętrznego zasilacza dla wszystkich tych, którzy lubią dodatkowo ulepszać swój system.

FiiO K9 AKM - przetwornik ze zbalansowanym wzmacniaczem słuchawkowym

Dwa układy DAC

FiiO K9 AKM wykorzystuje dwa "dzielone” układy DAC – AKM AK4191EQ oraz AK4499EX. Pierwszy z nich pełni funkcję filtra cyfrowego oraz modulatora, drugi zaś to właściwy układ DAC, w którym odbywa się konwersja sygnału z postaci cyfrowej na analogową.

Ten najnowszy zestaw układów japońskiej firmy Asahi Kasei Microdevices już zdążył zaskarbić sobie serca najbardziej wymagających słuchaczy, bo oferuje znaną ze scalaków tej marki barwę oraz gładkość brzmienia i jednocześnie łączy te cechy z doskonałą separacją, precyzją oraz przestrzennością.

Zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy THX AAA 768+

FiiO K9 AKM to nie tylko DAC, lecz także wzmacniacz słuchawkowy. Tor wzmocnienia dla nauszników korzysta tutaj z technologii THX AAA oferując wysoką moc, wynoszącą 780 mW na 300 omach i aż 2000 mW dla obciążenia 32 omów.

Możliwości przyłączeniowe

FiiO K9 AKM ma przede wszystkim pełen zestaw wyjść słuchawkowych, wliczając w to dwa wyjścia zbalansowane: 4-pin oraz 4.4 mm Pentaconn (oraz oczywiście wyjście 6.35 mm).

Do dyspozycji są ponadto dwa wejścia liniowe: RCA oraz zbalansowane 4.4 mm oraz w pełni zbalansowane wyjście XLR. Całości dopełnia nowoczesny interfejs Bluetooth wspierający najnowsze kodeki takie, jak aptX-HD.

FiiO K9 AKM

Źródło: MIP

FIIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu