Small Town

BILL FRISELL & THOMAS MORGAN
Small Town

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niezwykle wyraziste, łatwo rozpoznawalne brzmienie gitary Billa Frisella znalazło intrygujący kontrapunkt w inspirującym duecie z kontrabasem Thomasa Morgana.

Bill Frisell to legenda gitary, muzyk wyczarowujący z sześciu strun dźwięki pobudzające wyobraźnię słuchaczy już od 34 lat. Swój pierwszy album dla ECM Records "In Line" nagrał w 1983 r., grając solo i w duecie z kontrabasistą Arildem Andersenem. Najnowszy album Frisella "Small Town" jest właśnie w tym duchu nastrojowych improwizacji wokół oryginalnych kompozycji znanych tematów.

Miejscem spotkania był klub Village Vanguard w Nowym Jorku, gdzie duet zagrał kilka koncertów w marcu 2016 r. Płytę otwiera temat perkusisty Paula Motiana, z którym Bill Frisell nagrał kilkanaście albumów. Leniwie płynące w przestrzeni klubu dźwięki tworzą tajemniczą aurę wprowadzającą publiczność i słuchaczy albumu w misterium tworzenia intymnego dzieła dwóch wrażliwych artystów.

Ani akordy gitary, ani kontrabasu nie są oczywiste, co wzmaga ciekawość i apetyt na kolejne utwory. Zawiły w rytmie, lecz ujmujący harmonią temat Lee Konitza "Subconscious Lee" pokazuje, jak ciekawie można interpretować standard. "Poet - Pearl" to spontaniczna improwizacja duetu. Album zamyka chwytliwy temat z filmu "Goldfinger", w którym muzycy zdają się pieścić każdą nutę.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj