BILL FRISELL & THOMAS MORGAN Small Town

Small Town
Wykonanie
Nagranie

Niezwykle wyraziste, łatwo rozpoznawalne brzmienie gitary Billa Frisella znalazło intrygujący kontrapunkt w inspirującym duecie z kontrabasem Thomasa Morgana.

Bill Frisell to legenda gitary, muzyk wyczarowujący z sześciu strun dźwięki pobudzające wyobraźnię słuchaczy już od 34 lat. Swój pierwszy album dla ECM Records "In Line" nagrał w 1983 r., grając solo i w duecie z kontrabasistą Arildem Andersenem. Najnowszy album Frisella "Small Town" jest właśnie w tym duchu nastrojowych improwizacji wokół oryginalnych kompozycji znanych tematów.

Miejscem spotkania był klub Village Vanguard w Nowym Jorku, gdzie duet zagrał kilka koncertów w marcu 2016 r. Płytę otwiera temat perkusisty Paula Motiana, z którym Bill Frisell nagrał kilkanaście albumów. Leniwie płynące w przestrzeni klubu dźwięki tworzą tajemniczą aurę wprowadzającą publiczność i słuchaczy albumu w misterium tworzenia intymnego dzieła dwóch wrażliwych artystów.

Ani akordy gitary, ani kontrabasu nie są oczywiste, co wzmaga ciekawość i apetyt na kolejne utwory. Zawiły w rytmie, lecz ujmujący harmonią temat Lee Konitza "Subconscious Lee" pokazuje, jak ciekawie można interpretować standard. "Poet - Pearl" to spontaniczna improwizacja duetu. Album zamyka chwytliwy temat z filmu "Goldfinger", w którym muzycy zdają się pieścić każdą nutę.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu