Kingdom

ALEXI TUOMARILA
Kingdom

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Fiński pianista Alexi Tuomarila jest znany polskim jazzfanom z zespołów Tomasza Stańki. Wybór naszego trębacza padł na Tuomarilę po tym, jak rozstał się z triem Marcina Wasilewskiego, tworząc "skandynawski" kwartet.

Fin jest obecny na europejskiej scenie od kilkunastu lat, stojąc na czele własnych zespołów, z których największą popularność zyskało trio kwartet Drifter. Alexi Tuomarila, wykształcony klasycznie w Espoo Music Academy i Konserwatorium Królewskim w Brukseli, posiadł perfekcyjną technikę.

W jego stylu łatwo wyróżnić skandynawską nostalgię splecioną z romantyzmem wrażliwego na brzmienie artysty, co stawia go w szeregu artystów wzbudzających w słuchaczach silne emocje.

Album "Kingdom" otwiera melodyjna kompozycja "The Sun Hillock", której towarzyszy wyrazisty, motoryczny rytm. W balladzie "Rytter" kompozytor i kontrabasista Mats Eilertsen gra smykiem, a powtarzane akordy fortepianu tworzą oniryczną aurę tęsknoty.

Zadziorny, powtarzany rytm basu wprowadza nas w temat "Vagabond", a perkusista punktuje uderzeniami pałeczek w czynele i obręcze bębnów, a Alexi Tuomarila rozwija epicką opowieść w evansowskim stylu. Właśnie zdolność Fina do opowiadania zajmujących, fortepianowych historii skłania mnie do ponownego sięgnięcia po ten album.

Marek Dusza
EDITION/MULTIKULTI

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj