Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Good Stuff

IIRO RANTALA, MICHAEL WOLLNY & LESZEK MOŻDŻER
Good Stuff

Jazz

Solowego występu fińskiego pianisty Iiro Rantali miałem okazję słuchać w Real Club Nautico w Palmie. Chwilę później Iiro, którego poznałem, kiedy występował z Adamem Bałdychem w Saalfelden, zwierzył mi się, że na Majorce przygotowuje materiał na album "How Long is Now" (2016).

Tam powstał także romantyczny temat "Palma", który trafił na nową płytę "Good Stuff", nagraną w duecie ze szwedzkim gitarzystą Ulfem Wakeniusem. Kiedy muzycy spotkali się podczas specjalnego koncertu "Tears for Esbjörn" w Berlińskiej Filharmonii, zdecydowali, że nagrają razem płytę. Tak powstał duet wyśmienitych wirtuozów, potrafiących słuchać się nawzajem, zaciekawić i zaskoczyć siebie i słuchaczy.

Już pierwsza kompozycja "Vienna" Ulfa Wakeniusa jest nasycona witalnym rytmem, a przeplatające się solówki obu muzyków aż iskrzą energią. Tytułów odnoszących się do miast, gdzie obaj w swych podróżach dotarli, jest więcej.

Iiro Rantala opiewa rodzime "Helsinki" w skocznym, pogodnym temacie, który nic a nic nie przypomina chłodnego i wilgotnego klimatu tego miasta. Natomiast w "Seul" słyszymy echa muzyki dalekowschodniej w nastrojowych akordach fortepianu i gitary przechodzących niespodziewanie w dynamiczny motyw. Po mistrzowsku, oryginalnie zagrali miłe dla ucha standardy. Ta muzyka niezawodnie wprowadzi nas w dobry nastrój.

Marek Dusza
ACT/GIGI DISTRIBUTION

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje

 

 

Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio