Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Harmony of Difference

KAMASI WASHINGTON
Harmony of Difference

Jazz

Po monumentalnym, trzypłytowym albumie "The Epic" (2015), który przyniósł Kamasiemu Washingtonowi uznanie na całym świecie, saksofonista wydał EP-kę zawierająca suitę "Harmony of Difference". Jej premiera miał miejsce na biennale Whitney Museum of American Art 2017.

Fenomen Kamasiego Washingtona polega na tym, że tworzy muzykę totalną, opowiadającą o problemach Los Angeles, swoistego tygla kulturowego, dającego artystom swobodę rozwoju i wyrażania swoich myśli. Do swojej koncepcji soul-jazzu, chociaż niezbyt odkrywczej, bo podobnie grał Pharoah Sanders, przekonał mnie podczas występu na Warsaw Summer Jazz Days 2017, gdzie dał najlepszy koncert tego festiwalu.

Album "Harmony of Difference" jest dowodem, że można stworzyć wartościowe dzieło wokół jednego tematu pojawiającego się w otwierającym suitę utworze "Desire", a potem powtarzanego na różne sposoby. Trzeba jednak geniuszu Kamasiego i jego wyczucia czasów, by chwytliwy temat obudować improwizacjami, porywającym rytmem i tak rozpisać aranżację, że słucha się tej muzyki z zapartym tchem.

Co więcej, dreszcze chodzą po plecach, a gardło ściskają emocje. W ostatnim utworze suity motywy z wcześniejszych części łączą się w hymn, pochwałę różnorodności i tolerancji, wyrażoną w podniosłych frazach i akordach. Mistrzostwo!

Marek Dusza
YOUNG TURKS/SONIC

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje
Audio - czerwiec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Znowu kolumny.... Ale tym razem polecam test pięciu modeli za ok. 4000 zł nie tylko dlatego, że można w nim znaleźć propozycje warte uwagi, ale też dlatego, że znalazły się w nim konstrukcje, które swoim indywidualizmem, kontrowersyjnością, brzmieniem nawet ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio