Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Two Minuettos

PAOLO FRESU & URI CAINE
Two Minuettos

Cool Jazz

Paolo Fresu należy do absolutnej czołówki europejskich trębaczy jazzowych. Łączy w sobie perfekcyjny warsztat wykonawczy (co za ton!) z talentem improwizatora i kompozytora. Uri Caine jest zaś indywidualistą o nienagannej technice, który z upodobaniem próbuje scalić muzykę klasyczną z jazzem. Dekadę temu Włoch i Amerykanin znaleźli szybko wspólny język, a niniejszy album jest trzecim owocem ich współpracy.

Uwieczniono na nim koncert obu artystów, jaki miał miejsce w mediolańskim teatrze. Mimo że każdy z muzyków wyrażał niejednokrotnie ciągotki do projektów progresywnych, to spotkanie miało całkiem relaksujący, aczkolwiek ambitny charakter. Muzycy oczarowali publiczność, interpretując z nieprzeciętnym wyczuciem kompozycje Jana S. Bacha, George’a Gershwina, Gustava Mahlera, Johna Lennona, Barbary Strozzi i Edena Ahbeza.

Różnorodny repertuar pięknie się komplementował. Fascynująco wypadło wplecenie motywu "Caruso" Lucio Dalli w Bachowski "Minuet". Paolo Fresu nadał brzmieniu trąbki ton iście symfoniczny, a Uri Caine w swych układanych z polotem improwizacjach starał się być jak najbliżej idiomu jazzu. Szkoda, że wspaniałe doznania artystyczne i jakość nagrania zburzyły fatalnie zmiksowane oklaski publiczności.

Cezary Gumiński

TUK/GIGI DISTRIBUTION

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje

 

 

Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio