Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Two Minuettos

PAOLO FRESU & URI CAINE
Two Minuettos

Cool Jazz

Paolo Fresu należy do absolutnej czołówki europejskich trębaczy jazzowych. Łączy w sobie perfekcyjny warsztat wykonawczy (co za ton!) z talentem improwizatora i kompozytora. Uri Caine jest zaś indywidualistą o nienagannej technice, który z upodobaniem próbuje scalić muzykę klasyczną z jazzem. Dekadę temu Włoch i Amerykanin znaleźli szybko wspólny język, a niniejszy album jest trzecim owocem ich współpracy.

Uwieczniono na nim koncert obu artystów, jaki miał miejsce w mediolańskim teatrze. Mimo że każdy z muzyków wyrażał niejednokrotnie ciągotki do projektów progresywnych, to spotkanie miało całkiem relaksujący, aczkolwiek ambitny charakter. Muzycy oczarowali publiczność, interpretując z nieprzeciętnym wyczuciem kompozycje Jana S. Bacha, George’a Gershwina, Gustava Mahlera, Johna Lennona, Barbary Strozzi i Edena Ahbeza.

Różnorodny repertuar pięknie się komplementował. Fascynująco wypadło wplecenie motywu "Caruso" Lucio Dalli w Bachowski "Minuet". Paolo Fresu nadał brzmieniu trąbki ton iście symfoniczny, a Uri Caine w swych układanych z polotem improwizacjach starał się być jak najbliżej idiomu jazzu. Szkoda, że wspaniałe doznania artystyczne i jakość nagrania zburzyły fatalnie zmiksowane oklaski publiczności.

Cezary Gumiński

TUK/GIGI DISTRIBUTION

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - czerwiec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Znowu kolumny.... Ale tym razem polecam test pięciu modeli za ok. 4000 zł nie tylko dlatego, że można w nim znaleźć propozycje warte uwagi, ale też dlatego, że znalazły się w nim konstrukcje, które swoim indywidualizmem, kontrowersyjnością, brzmieniem nawet ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio