Blue Maqams

ANOUAR BRAHEM
Blue Maqams

World music / jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Album "Blue Maqams" to prezent, jaki zrobił sobie na 60. urodziny wirtuoz arabskiej lutni oud Anouar Brahem. Do nowojorskiego studia Avatar zaprosił wybitnych jazzmanów: amerykańskiego perkusistę Jacka DeJohnette`a i Brytyjczyków: kontrabasistę Dave`a Hollanda i pianistę Django Batesa.

Pierwszy z jedenastu albumów dla ECM-u nagrał w 1990 r. W 1999 r. Manfred Eicher zabrał jego trio do klasztoru St. Gerold w austriackich Alpach, by nagrał tam wysoko cenioną płytę "Astrakan Cafe". Brahem w oryginalnym stylu połączył klasyczną muzykę arabską, której tajniki zgłębiał w Tunisie, z jazzową improwizacją.

Przez jego zespoły przewinęło się wielu znaczących jazzmanów mających wpływ na eklektyczny charakter jego albumów. Tak stało się i na "Blue Maqams". Delikatne brzmienie oud żyje tu w symbiozie z subtelnymi akordami fortepianu Batesa.

DeJohnette nasyca muzykę cykającymi niczym zegarek czynelami i rzadkimi uderzeniami w kotły. Regularność szarpnięć strun kontrabasu Hollanda daje muzyce solidną, basową podstawę. Wielkim walorem twórczości Anouara Brahema są jego melodyjne kompozycje wykorzystujące arabskie motywy. Wzbogacone o harmonijne improwizacje, wprawiają słuchaczy w błogostan, gwarantując skuteczny relaks przy wyrafinowanych dźwiękach.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj