Kroniki Filmowe. Polish Library Music 1963-78

RÓŻNI WYKONAWCY
Kroniki Filmowe. Polish Library Music 1963-78

Jazz / pop

  • Wykonanie
  • Nagranie

Przez pięćdziesiąt lat Polska Kronika Filmowa dokumentowała życie polityczne, społeczne, kulturalne i sportowe w PRL będąc propagandową tubą komunistycznej władzy. Przestała otwierać projekcje filmów w kinach i ukazywać się w TVP dopiero w 1995 r.

Ważną częścią produkcji kolejnych wydań, które w szczycie aktywności pojawiały się dwa razy w tygodniu, był dobór ilustracji muzycznych do reportażowych filmów. Zachowała się bogata taśmoteka, przez którą przebił się znany z kompilacji funkowych Polskich Nagrań Soul Service DJ Team przy współpracy Michała Wilczyńskiego, szefa GAD Records.

Zestaw trzynastu nagrań na płycie "Kroniki Filmowe. Polish Library Music 1963-78" otwiera sympatyczna kompozycja Krzysztofa Sadowskiego "Niebo z blachy fałdowanej" w wykonaniu jego Grupy Organowej. Ten soulowo-jazzowy temat ma funkowy puls zainspirowany prawdopodobnie nagraniami wytwórni Stax. Legendarny zespół Klan dostarczył utwór "Nie stało się nic" Marka Ałaszewskiego z wyrazistymi partiami fletu, gitary i organów.

Te nagrania z 1971 r. nawet dziś brzmią świeżo. Gitarzysta jazzowy Marek Bliziński z zespołem Czterech wykonali z rockowym zacięciem "Trzecią kataraktę". Ekspresyjna "Złośnica" Polish Jazz Quartet z pewnością dodawała dynamiki ruchomym obrazom. Jest też "Fortepian na jednej nodze" grupy SBB. Wspomnień czar.

Marek Dusza
GAD RECORDS

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj