KURT ELLING The Questions

The Questions
Wykonanie
Nagranie

Najwybitniejszy z żyjących wokalistów jazzowych, Kurt Elling, był dwunastokrotnie nominowany do nagrody Grammy w kategorii Best Jazz Vocal Album, ale tylko raz otrzymał statuetkę za "Dedicated to You" (2009). Zaśpiewał na nim piosenki z albumu "John Coltrane and Johnny Hartman", a także napisał słowa do standardów z płyty "Ballads" Coltrane’a.

Za najciekawszy uważam jednak album "Upward Spiral" nagrany z kwartetem Branforda Marsalisa i zaprezentowany na żywo podczas Warsaw Summer Jazz Days 2017. Teraz zapragnął ustosunkować się do bieżących wydarzeń dotykających każdego Amerykanina. W każdej piosence zadaje pytania i próbuje na nie odpowiedzieć.

Na otwarcie albumu "The Questions" Kurt Elling wybrał protest song Boba Dylana "A Hard Rain`s A-Gonna Fall", którym otwierał swoje występy po wyborach wygranych przez Donalda Trumpa. Emocjonalna interpretacja z udziałem Branforda na saksofonie sopranowym, perkusisty Jeff Tain Wattsa i pianisty Stu Mindemana poruszy każdego, kto zrozumie angielski tekst.

W charakterystycznym epickim stylu śpiewa utwory: Paula Simona "An American Tune" i Petera Gabriela "Washing of the Water". Do kompozycji Carli Bley "Lawns" dopisał słowa i tak powstała "Endless Lawns", moja ulubiona piosenka z tej płyty - refleksyjna, oszczędnie zaaranżowana.

Marek Dusza
OKEH/SONY MUSIC

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu