Bay of Rainbows

JAKOB BRO
Bay of Rainbows

Cool Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Duńczyk, który kiedyś grał z Tomaszem Stańko, jest bodaj najbardziej delikatnym gitarzystą elektrycznym. W swym subtelnym podejściu Bro przebił chyba nawet Billa Frisella, który z pewnością był dla niego pewnym wzorcem estetycznym i warsztatowym.

Co ciekawe, Jakob Bro wybrał sobie jako kompanów muzyków, którzy wcześniej muzykowali z Frisellem. W jego aktualnym trio na kontrabasie udziela się niezwykle wrażliwy Thomas Morgan, a na perkusji niezawodny mistrz nastroju Joey Baron.

Choć to nagranie pochodzi z występu tria w nowojorskim klubie Jazz Standard, to większość repertuaru stanowią utwory utrzymane w mocno melancholijnym nastroju. Intonowane przez Jakoba Bro melodie i następujące po nich wyważone improwizacje płyną gładko, a słuchaczom udziela się magia strumyka łagodnych dźwięków.

Tą bez mała minimalistyczną formułę można by określić w przenośni, że muzyka Bro przemieszcza się ulotnie na palcach, nie mącąc ani odrobinę klubowej ciszy, o którą przecież tak trudno w tętniącym życiem Nowym Jorku. Jedynym bezkompromisowym wyjątkiem w stonowanym repertuarze koncertu jest interpretacja rozbudowanej kompozycji "Dug". Pełno w niej sonorystycznych fajerwerków tworzących iście niepokojący klimat.

Cezary Gumiński
ECM/Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj