Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

ANDREW CYRILLE

Lebroba

Lebroba

Wykonanie

Nagranie

Perkusista Andrew Cyrille był przez dziesięć lat członkiem zespołu awangardowego pianisty Cecila Taylora, czym wzbogacił swe doświadczenie w kreacji free-jazzu. Wydany 3 lata temu przez ECM album "The Declaration Of Musical Independence" wytyczył drogę eksperymentów, których kontynuacją jest "Lebroba".

W nowojorskim studiu Reservoir spotkały się trzy indywidualności: trębacz Wadada Leo Smith, gitarzysta Bill Frisell i właśnie Andrew Cyrille. Trębacz i perkusista występowali razem już na początku lat 70. Dla Frisella i Cyrille`a to drugie spotkanie w studiu, ale dwóch wybitnych improwizatorów - Smith i Frisell - spotkali się tu po raz pierwszy.

Andrew Cyrille przyniósł na sesję dwie własne kompozycje, w tym tytułową. Album otwiera temat Frisella "Worried Woman", w którym lider daje swym partnerom szerokie pole do nastrojowych improwizacji. Kluczową dla albumu jest medytacja "Turiya". Trębacz zadedykował ją Alice Coltrane. To 17-minutowy poemat na trzech improwizatorów i kreatorów harmonii, które przykują do głośników każdego wrażliwego słuchacza. Zachwycające brzmienie trąbki Smitha i paleta barw, jakie wydobywa z gitary Frisell, stawiają ten album w rzędzie klasyków. Zaś niekonwencjonalne rytmy perkusyjne dopełniają fascynujący obrazu współczesnego jazzu.

Marek Dusza
ECM/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
The Declaration of Musical Independence
Jazz
The Declaration of Musical Independence

Posiada pełne wykształcenie muzyczne, a potrafił w swej karierze towarzyszyć tak awangardowemu pianiście, jak Cecil Taylor, i tak przewidywalnemu mainstreamowemu saksofoniście, jak Stanley Turrentine. Można więc śmiało rzec, że perkusista Cyrille jest muzykiem uniwersalnym. Niniejszy album jest jego debiutem autorskim w wydawnictwie ECM i to debiutem mocnym.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu