Lebroba

ANDREW CYRILLE
Lebroba

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Perkusista Andrew Cyrille był przez dziesięć lat członkiem zespołu awangardowego pianisty Cecila Taylora, czym wzbogacił swe doświadczenie w kreacji free-jazzu. Wydany 3 lata temu przez ECM album "The Declaration Of Musical Independence" wytyczył drogę eksperymentów, których kontynuacją jest "Lebroba".

W nowojorskim studiu Reservoir spotkały się trzy indywidualności: trębacz Wadada Leo Smith, gitarzysta Bill Frisell i właśnie Andrew Cyrille. Trębacz i perkusista występowali razem już na początku lat 70. Dla Frisella i Cyrille`a to drugie spotkanie w studiu, ale dwóch wybitnych improwizatorów - Smith i Frisell - spotkali się tu po raz pierwszy.

Andrew Cyrille przyniósł na sesję dwie własne kompozycje, w tym tytułową. Album otwiera temat Frisella "Worried Woman", w którym lider daje swym partnerom szerokie pole do nastrojowych improwizacji. Kluczową dla albumu jest medytacja "Turiya". Trębacz zadedykował ją Alice Coltrane. To 17-minutowy poemat na trzech improwizatorów i kreatorów harmonii, które przykują do głośników każdego wrażliwego słuchacza. Zachwycające brzmienie trąbki Smitha i paleta barw, jakie wydobywa z gitary Frisell, stawiają ten album w rzędzie klasyków. Zaś niekonwencjonalne rytmy perkusyjne dopełniają fascynujący obrazu współczesnego jazzu.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj