CHICK COREA Piano Improvisations Vol. 1

Piano Improvisations Vol. 1
Wykonanie
Nagranie

"Piano Improvisations Vol. 1" to reedycja kompaktowa ważnego tytułu z 1971 r. Ta ważność wynikała z kilku faktów. To przede wszystkim pierwszy nagrany przez wydawnictwo ECM recital wschodzącej gwiazdy fortepianu, jaką był wtedy Chick Corea.

Dla progresywnych amerykańskich luminarzy jazzu europejska firma ECM stała się rzadkim miejscem, gdzie mogli znacznie swobodniej realizować swe pragnienia artystyczne. Taką otwartość na nowe rodzaje estetyki odważnie lansował producent Manfred Eicher (ECM), człowiek niemający w zasadzie swego odpowiednika na gruncie amerykańskim.

Jeśli zaś chodzi o samego Coreę, podejmował on w tym czasie kluczową decyzję, czy kontynuować przygodę z niszowym free jazzem, czy zbliżyć się do oczekiwań szerszej publiczności, nie zaprzeczając zarazem swemu artystycznemu ego. Ta transformacja mu się w pełni udała, o czym świadczy niniejszy zbiór kilkunastu miniaturek fortepianowych.

W repertuarze odnajdujemy melodyjne zarysy tematów, jakie potem Chick Corea spopularyzował na licznych albumach grupy Return to Forever i debiutanckim krążku Stanleya Clarke'a. W prezentacjach Corei urzeka niebywała lekkość i śpiewność narracji oraz umiejętne wplatanie elementów klasyki romantycznej i impresjonistycznej.

Cezary Gumiński
ECM / Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu