CHICK COREA

Return To Forever

Return To Forever

Wykonanie

Nagranie

Powrót LP nabiera rumieńców! Zgodnie z zapowiedziami, firma ECM zamierza w tym roku wydać kilkadziesiąt tytułów w formie winylowej (180 g) koncentrując się na wczesnych pozycjach katalogu. Jako jeden z pierwszych ukaże się album "Return To Forever".

Można postawić nawet tezę, że ta płyta z 1972 r. zaważyła w olbrzymim stopniu o popularności nagrań z logo ECM, obchodzącego 40-lecie niezwykle owocnej działalności. W tamtym okresie amerykańscy jazzmani rzadko wydawali płyty w Europie, zwłaszcza gdy proponowali formy ambitne, odstające od lansowanej w USA estetyki. Zapotrzebowanie na eteryczną formę jazzu z ukłonami w stronę free, współczesnej kameralistyki czy subtelnego rocka wyczuł szef ECM Manfred Eicher i to jemu zawdzięczamy nagranie tej i wielu innych płyt, które, jak się później okazało, wpłynęły na bieg historii jazzu.

Chick Corea przewartościowywał wtedy swą rolę twórcy, porzucając udział we free jazzowych eskapadach. Stworzył kwintet doskonały (Joe Farrell, Stanley Clarke, Flora Purim, Airto Moreira), wykonujący z zaangażowaniem i uczuciem pięć kompozycji - majstersztyków, które jak niewiele innych wytrzymały próbę czasu. Próby czasu nie wytrzymała druga (!) własna płyta winylowa z tamtego okresu. Te, miejmy nadzieję, będą wytrzymalsze.

Cezary Gumiński
ECM / UNIVERSAL MUSIC

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu