Return To Forever

CHICK COREA
Return To Forever

Jazz / rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

Powrót LP nabiera rumieńców! Zgodnie z zapowiedziami, firma ECM zamierza w tym roku wydać kilkadziesiąt tytułów w formie winylowej (180 g) koncentrując się na wczesnych pozycjach katalogu. Jako jeden z pierwszych ukaże się album "Return To Forever".

Można postawić nawet tezę, że ta płyta z 1972 r. zaważyła w olbrzymim stopniu o popularności nagrań z logo ECM, obchodzącego 40-lecie niezwykle owocnej działalności. W tamtym okresie amerykańscy jazzmani rzadko wydawali płyty w Europie, zwłaszcza gdy proponowali formy ambitne, odstające od lansowanej w USA estetyki. Zapotrzebowanie na eteryczną formę jazzu z ukłonami w stronę free, współczesnej kameralistyki czy subtelnego rocka wyczuł szef ECM Manfred Eicher i to jemu zawdzięczamy nagranie tej i wielu innych płyt, które, jak się później okazało, wpłynęły na bieg historii jazzu.

Chick Corea przewartościowywał wtedy swą rolę twórcy, porzucając udział we free jazzowych eskapadach. Stworzył kwintet doskonały (Joe Farrell, Stanley Clarke, Flora Purim, Airto Moreira), wykonujący z zaangażowaniem i uczuciem pięć kompozycji - majstersztyków, które jak niewiele innych wytrzymały próbę czasu. Próby czasu nie wytrzymała druga (!) własna płyta winylowa z tamtego okresu. Te, miejmy nadzieję, będą wytrzymalsze.

Cezary Gumiński
ECM / UNIVERSAL MUSIC

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj