Streams

NGUYEN LE
Streams

Jazz / rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

Francusko-amerykański kwartet, prowadzony przez francuskiego gitarzystę o wietnamskich korzeniach, gra w dość rzadkim składzie: gitara, wibrafon, kontrabas i perkusja. Do historii przeszły już analogiczne składy prowadzone przez Gary`ego Burtona oraz Dave'aPike'a. Jednak dobrze, że Le z kolegami nie zamierza tworzyć stylistycznej namiastki żadnego ze wspomnianych innowatorów.

Choć jego kwartet wypowiada się też w formule jazz-rockowej, to trudno odnaleźć na płycie "Streams" cechy ewidentnie łączące ich wypowiedzi ze stylem poprzedników. Instrumentem wiodącym w kwartecie Nguena Le jest gitara, a wibrafon odgrywa właściwie rolę instrumentu harmonicznego. Wibrafonista Illya Amar popisuje się w kilku partiach solowych, ale zasadniczo akompaniuje pierwszoplanowym linom gitary.

W kompozycjach napisanych głównie przez Nguyena Le, pobrzmiewają najrozmaitsze elementy etniczne (indyjskie, wietnamskie i arabskie). Dotyczy to zarówno bogatej warstwy rytmicznej, jak i wielobarwnej melodyki. Ton gitary jest zawsze przebojowo wyrazisty i ta cecha pozostaje niezmienną w porównaniu z poprzednimi projektami firmowanymi przez Le. Natomiast melodyka i faktury poszczególnych utworów wnoszą ewidentne elementy nowości.

Cezary Gumiński
ACT / GiGi Distribution

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj