Torpedo

NOVI SINGERS
Torpedo

Jazz wokalny

  • Wykonanie
  • Nagranie

Ten album z 1970 r. nie ukazał się oryginalnie w serii Polish Jazz, bo nie każda płyta nagrana wtedy przez jazzmanów dołączała do niej. Dla takich jak ten jazzowych tytułów pojawił się teraz nowy cykl Masters.

Nasza przebojowa grupa wokalna Novi Singers (Ewa Wanat, Bernard Kawka, Janusz Mych i Waldemar Parzyński) miała w tamtym czasie bardzo szeroki wachlarz zainteresowań stylistycznych, ale absolutnie nie oddalała się od jazzu. Traktując swe głosy jak instrumenty i w perfekcyjnej harmonii, członkowie zespołu kwartetu reprezentowali bardzo wysoki poziom wykonawczy, co zapewniło im prestiż nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Na trzecim albumie autorskim wokalizom Novi Singers towarzyszyło w różnych konfi guracjach sześciu jazzmanów, Mych na fl ecie oraz Jazz Studio Orchestra P.R. pod kierunkiem Jana Wróblewskiego. Zaproponowano repertuar składający się z utworów krótkich, mocno zróżnicowanych gatunkowo, fakturalnie i rytmicznie.

Na płycie "Torpedo" tylko pozornie kontrastuje opracowanie XVI-wiecznej miniaturki z pysznie funkującym utworem tytułowym, czy z absolutnie jazzową kompozycją "Coś specjalnego" z brawurową partią Wanat. Te odmienności stylistyczne ukazywały całe bogactwo umiejętności grupy niemającej niestety sukcesora.

Cezary Gumiński
Polskie Nagrania / Warner

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj