Torpedo

NOVI SINGERS
Torpedo

Jazz wokalny

  • Wykonanie
  • Nagranie

Ten album z 1970 r. nie ukazał się oryginalnie w serii Polish Jazz, bo nie każda płyta nagrana wtedy przez jazzmanów dołączała do niej. Dla takich jak ten jazzowych tytułów pojawił się teraz nowy cykl Masters.

Nasza przebojowa grupa wokalna Novi Singers (Ewa Wanat, Bernard Kawka, Janusz Mych i Waldemar Parzyński) miała w tamtym czasie bardzo szeroki wachlarz zainteresowań stylistycznych, ale absolutnie nie oddalała się od jazzu. Traktując swe głosy jak instrumenty i w perfekcyjnej harmonii, członkowie zespołu kwartetu reprezentowali bardzo wysoki poziom wykonawczy, co zapewniło im prestiż nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Na trzecim albumie autorskim wokalizom Novi Singers towarzyszyło w różnych konfi guracjach sześciu jazzmanów, Mych na fl ecie oraz Jazz Studio Orchestra P.R. pod kierunkiem Jana Wróblewskiego. Zaproponowano repertuar składający się z utworów krótkich, mocno zróżnicowanych gatunkowo, fakturalnie i rytmicznie.

Na płycie "Torpedo" tylko pozornie kontrastuje opracowanie XVI-wiecznej miniaturki z pysznie funkującym utworem tytułowym, czy z absolutnie jazzową kompozycją "Coś specjalnego" z brawurową partią Wanat. Te odmienności stylistyczne ukazywały całe bogactwo umiejętności grupy niemającej niestety sukcesora.

Cezary Gumiński
Polskie Nagrania / Warner

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj