Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

KRYSTYNA STAŃKO

Aquarius

Aquarius

Wykonanie

Nagranie

Zmysłowy głos wokalistki Krystyny Stańko usłyszałem po raz pierwszy 19 lat temu w grupie (0–58), którą współtworzyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem. Jej kolejnych albumów firmowanych już własnym nazwiskiem wyczekuję z ciekawością i słucham regularnie. Każda premiera przynosi bowiem ożywczy powiew jazzowej bryzy znad Bałtyku.

Eklektyczny styl Krystyny Stańko pozwala jej śpiewać w każdym stylu, zawsze intrygująco. Na płycie "Aquarius" towarzyszy jej kwintet wytrawnych jazzmanów z wibrafonistą Dominikiem Bukowskim, gitarzystą Marcinem Wądołowskim, kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i perkusistą Cezarym Konradem, gościnnie zagrał skrzypek Mateusz Smoczyński. Orkiestrą Sinfonia Viva dyrygował Krzysztof Herdzin, także autor aranżacji i bogatej instrumentacji.

Album otwierają bossa novy Jobima, które pierwszy raz Krystyna Stańko zaśpiewała na Ladies Jazz Festival Gdynia 2014. Zaśpiewała, to mało powiedziane, wlała w nie radość i gorące serce. Duet z wibrafonem w "You’re Everything" Chicka Corei intryguje harmonią, a udział orkiestry w "500 Miles High" uszlachetnia interpretację.

Wokaliza w "All the Things You Are" zachwyca barwą głosu i zrelaksowanym nastrojem, który współtworzy wibrafon i kontrabas. Partii instrumentalnych, a szczególnie esencjonalnych solówek, słucham z podziwem dla kunsztu naszych jazzmanów. "Aquarius" to rewelacyjna płyta i świetnie zrealizowana.

Marek Dusza
Stankoffamusic

INNE PŁYTY AUTORA
Snik
Jazz
Snik
Tym albumem Krystyna Stańko składa hołd Szwajcarii Kaszubskiej, regionowi, z którego pochodzi jej rodzina, gdzie spędziła wiele pięknych i wzruszających chwil. Swe uczucia oddaje muzyką, która zachwyci miłośników jazzu i folku.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu