Aquarius

KRYSTYNA STAŃKO
Aquarius

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Zmysłowy głos wokalistki Krystyny Stańko usłyszałem po raz pierwszy 19 lat temu w grupie (0–58), którą współtworzyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem. Jej kolejnych albumów firmowanych już własnym nazwiskiem wyczekuję z ciekawością i słucham regularnie. Każda premiera przynosi bowiem ożywczy powiew jazzowej bryzy znad Bałtyku.

Eklektyczny styl Krystyny Stańko pozwala jej śpiewać w każdym stylu, zawsze intrygująco. Na płycie "Aquarius" towarzyszy jej kwintet wytrawnych jazzmanów z wibrafonistą Dominikiem Bukowskim, gitarzystą Marcinem Wądołowskim, kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i perkusistą Cezarym Konradem, gościnnie zagrał skrzypek Mateusz Smoczyński. Orkiestrą Sinfonia Viva dyrygował Krzysztof Herdzin, także autor aranżacji i bogatej instrumentacji.

Album otwierają bossa novy Jobima, które pierwszy raz Krystyna Stańko zaśpiewała na Ladies Jazz Festival Gdynia 2014. Zaśpiewała, to mało powiedziane, wlała w nie radość i gorące serce. Duet z wibrafonem w "You’re Everything" Chicka Corei intryguje harmonią, a udział orkiestry w "500 Miles High" uszlachetnia interpretację.

Wokaliza w "All the Things You Are" zachwyca barwą głosu i zrelaksowanym nastrojem, który współtworzy wibrafon i kontrabas. Partii instrumentalnych, a szczególnie esencjonalnych solówek, słucham z podziwem dla kunsztu naszych jazzmanów. "Aquarius" to rewelacyjna płyta i świetnie zrealizowana.

Marek Dusza
Stankoffamusic

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj