Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Look Inward

KRZYSZTOF HERDZIN
Look Inward

Jazz

Jazzowi pianiści rzadko wydają albumy solowe. Wyjątkiem jest Keith Jarrett, którego każdy solowy występ zasługuje na wydanie, a i tak tylko niektóre trafiają na płyty. Wśród kilkunastu autorskich wydawnictw pianisty Krzysztofa Herdzina, "Look Inward" jest pierwszą płytą nagraną w pojedynkę.

Znany przede wszystkim w roli aranżera i to nie tylko muzyki jazzowej, ale i popowej, kompozytor i producent zasiadł do fortepianu w Studiu S4 Polskiego Radia, by w jeden dzień (14 kwietnia 2016 r.) nagrać dziewięć improwizacji. Utwory na "Look Inward" nie mają tytułów, chyba że za takie wziąć kolejne liczby rzymskie.

Pierwsze dźwięki "I" wyłaniają się z absolutnej ciszy, są nieśmiałe, zawieszone w powietrzu, długo rezonują pod klapą fortepianu i w przestrzeni studia. Po trzech minutach poszukiwań właściwych nut pianista przyspiesza tempo, jakby znalazł odpowiedni rytm. A jednak porzuca go na rzecz ledwo zarysowanej melodii. - To był impuls - czytam, co artysta napisał po angielsku na obwolucie płyty. - Czysta, nieprzygotowana improwizacja. Jest w tej muzyce duży ładunek dobrych emocji, dobrej energii. Jest w niej wolność. Czułem się wolny, kiedy przystępowałem do nagrywania tej płyty, i myślę, że to się da wyczuć.

Krzysztof Herdzin otwiera przed słuchaczami wiele dróg interpretacji tej muzyki, daje nam szansę zagłębienia się w samego siebie.

Marek Dusza
FUSION MUSIC/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>CEZARIUSZ GADZINA</span> CEZARIUSZ GADZINA Mosty

CEZARIUSZ GADZINA CEZARIUSZ GADZINA Mosty

<span>STACEY KENT</span> I Know I Dream

STACEY KENT I Know I Dream

<span>GREGORY PORTER</span> Nat King Cole & Me

GREGORY PORTER Nat King Cole & Me

<span>JACEK KOCHAN</span> Parentes

JACEK KOCHAN Parentes

<span>HEFI QUARTET</span> Parallax Error

HEFI QUARTET Parallax Error

<span>KARNAS</span> Power Kiss

KARNAS Power Kiss

 Dreamland

Dreamland

<span>BILLY CHILDS</span> Rebirth

BILLY CHILDS Rebirth

 

 

Audio - luty 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze stereo były, są i będą; zmieniają się ich dodatkowe funkcje, ale podstawowa jest oczywista i konieczna - wzmacniać sygnał ze źródła, aby podać go do głośników. Są wzmacniacze tanie i bardzo drogie, ale większość audiofilów szuka czegoś wartościowego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio