Look Inward

KRZYSZTOF HERDZIN
Look Inward

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Jazzowi pianiści rzadko wydają albumy solowe. Wyjątkiem jest Keith Jarrett, którego każdy solowy występ zasługuje na wydanie, a i tak tylko niektóre trafiają na płyty. Wśród kilkunastu autorskich wydawnictw pianisty Krzysztofa Herdzina, "Look Inward" jest pierwszą płytą nagraną w pojedynkę.

Znany przede wszystkim w roli aranżera i to nie tylko muzyki jazzowej, ale i popowej, kompozytor i producent zasiadł do fortepianu w Studiu S4 Polskiego Radia, by w jeden dzień (14 kwietnia 2016 r.) nagrać dziewięć improwizacji. Utwory na "Look Inward" nie mają tytułów, chyba że za takie wziąć kolejne liczby rzymskie.

Pierwsze dźwięki "I" wyłaniają się z absolutnej ciszy, są nieśmiałe, zawieszone w powietrzu, długo rezonują pod klapą fortepianu i w przestrzeni studia. Po trzech minutach poszukiwań właściwych nut pianista przyspiesza tempo, jakby znalazł odpowiedni rytm. A jednak porzuca go na rzecz ledwo zarysowanej melodii. - To był impuls - czytam, co artysta napisał po angielsku na obwolucie płyty. - Czysta, nieprzygotowana improwizacja. Jest w tej muzyce duży ładunek dobrych emocji, dobrej energii. Jest w niej wolność. Czułem się wolny, kiedy przystępowałem do nagrywania tej płyty, i myślę, że to się da wyczuć.

Krzysztof Herdzin otwiera przed słuchaczami wiele dróg interpretacji tej muzyki, daje nam szansę zagłębienia się w samego siebie.

Marek Dusza
FUSION MUSIC/UNIVERSAL

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio