Sacrum Profanum

ADAM BAŁDYCH QUARTET
Sacrum Profanum

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Po nagraniach z międzynarodowymi zespołami skrzypek Adam Bałdych wszedł do studia w Hamburgu z polskimi muzykami, a efektem jest fascynujący album konceptualny. Kwartet z pianistą Krzysztofem Dysem, kontrabasistą Michałem Barańskim i perkusistą Dawidem Fortuną okazał się najlepszą formacją do improwizowania, opisania uczuć i przemyśleń.

Tytuł "Sacrum Profanum" wyraża to, co boskie i co ludzkie. Adam Bałdych sięgnął po kompozycje muzyki sakralnej stworzonej ku chwale Pana. Dopisał też własny komentarz będący dźwiękowym obrazem jego stanu ducha. Zawarł w swojej muzyce to, co najważniejsze: harmonię, wiarę, prawdę i ponadczasowe wartości.

Nastrojowy temat Thomasa Tallisa "Spem in alium" zachęca słuchacza, by odłożył wszystko, usiadł wygodnie i zasłuchał się w tkliwym brzmieniu skrzypiec, delikatnych akordach fortepianu, rzadkich uderzeniach w bębny i czynele. Intryguje nasycona rytmem interpretacja hymnu "Bogurodzica", gdzie temat jest tylko nieznacznie zaakcentowany.

W swobodnej interpretacji koncertu S. Gubaiduliny jest niepokój dzisiejszych czasów. Dynamiczny utwór "Repetition" Adama Bałdycha pokazuje szalone tempo życia, ale następny "Longing" wycisza emocje. To niezwykle uduchowiona, jakże nam dziś potrzebna muzyka. Nasycona emocjami, świetnie wykonana z troską o brzmienie i harmonię.

Marek Dusza
ACT/GiGi Distribution

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj