ADAM BAŁDYCH QUARTET Sacrum Profanum

Sacrum Profanum
Wykonanie
Nagranie

Po nagraniach z międzynarodowymi zespołami skrzypek Adam Bałdych wszedł do studia w Hamburgu z polskimi muzykami, a efektem jest fascynujący album konceptualny. Kwartet z pianistą Krzysztofem Dysem, kontrabasistą Michałem Barańskim i perkusistą Dawidem Fortuną okazał się najlepszą formacją do improwizowania, opisania uczuć i przemyśleń.

Tytuł "Sacrum Profanum" wyraża to, co boskie i co ludzkie. Adam Bałdych sięgnął po kompozycje muzyki sakralnej stworzonej ku chwale Pana. Dopisał też własny komentarz będący dźwiękowym obrazem jego stanu ducha. Zawarł w swojej muzyce to, co najważniejsze: harmonię, wiarę, prawdę i ponadczasowe wartości.

Nastrojowy temat Thomasa Tallisa "Spem in alium" zachęca słuchacza, by odłożył wszystko, usiadł wygodnie i zasłuchał się w tkliwym brzmieniu skrzypiec, delikatnych akordach fortepianu, rzadkich uderzeniach w bębny i czynele. Intryguje nasycona rytmem interpretacja hymnu "Bogurodzica", gdzie temat jest tylko nieznacznie zaakcentowany.

W swobodnej interpretacji koncertu S. Gubaiduliny jest niepokój dzisiejszych czasów. Dynamiczny utwór "Repetition" Adama Bałdycha pokazuje szalone tempo życia, ale następny "Longing" wycisza emocje. To niezwykle uduchowiona, jakże nam dziś potrzebna muzyka. Nasycona emocjami, świetnie wykonana z troską o brzmienie i harmonię.

Marek Dusza
ACT/GiGi Distribution

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation luty 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu