Sacrum Profanum

ADAM BAŁDYCH QUARTET
Sacrum Profanum

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Po nagraniach z międzynarodowymi zespołami skrzypek Adam Bałdych wszedł do studia w Hamburgu z polskimi muzykami, a efektem jest fascynujący album konceptualny. Kwartet z pianistą Krzysztofem Dysem, kontrabasistą Michałem Barańskim i perkusistą Dawidem Fortuną okazał się najlepszą formacją do improwizowania, opisania uczuć i przemyśleń.

Tytuł "Sacrum Profanum" wyraża to, co boskie i co ludzkie. Adam Bałdych sięgnął po kompozycje muzyki sakralnej stworzonej ku chwale Pana. Dopisał też własny komentarz będący dźwiękowym obrazem jego stanu ducha. Zawarł w swojej muzyce to, co najważniejsze: harmonię, wiarę, prawdę i ponadczasowe wartości.

Nastrojowy temat Thomasa Tallisa "Spem in alium" zachęca słuchacza, by odłożył wszystko, usiadł wygodnie i zasłuchał się w tkliwym brzmieniu skrzypiec, delikatnych akordach fortepianu, rzadkich uderzeniach w bębny i czynele. Intryguje nasycona rytmem interpretacja hymnu "Bogurodzica", gdzie temat jest tylko nieznacznie zaakcentowany.

W swobodnej interpretacji koncertu S. Gubaiduliny jest niepokój dzisiejszych czasów. Dynamiczny utwór "Repetition" Adama Bałdycha pokazuje szalone tempo życia, ale następny "Longing" wycisza emocje. To niezwykle uduchowiona, jakże nam dziś potrzebna muzyka. Nasycona emocjami, świetnie wykonana z troską o brzmienie i harmonię.

Marek Dusza
ACT/GiGi Distribution

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj