Crystal Silence

GARY BURTON & CHICK COREA
Crystal Silence

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Albumem "Free at Last" pianisty Mala Waldrona rozpoczęła 50 lat temu działalność wytwórnia ECM Records, założona w Monachium przez Manfreda Eichera. Z okazji jubileuszu ukazały się wznowienia 50 wybranych płyt z obszernego katalogu, jaki stworzyli najwybitniejsi jazzmani z całego świata.

Po pierwszych 25, teraz trafiła do sklepów druga transza 25 płyt w przystępnej cenie. Warto przedstawić jedną z pierwszych, jakie zrobiły światową furorę. To album duetu pianisty Chicka Corei i wibrafonisty Gary’ego Burtona "Crystal Silence" nagrany w listopadzie 1972 r.

Na płytę trafiło pięć kompozycji Corei, które weszły do jazzowego kanonu i stały się często wykonywanymi standardami. To m. in. tytułowa "Kryształowa cisza", "Senor Mouse" i "Children’s Song", która dała początek serii miniatur. Muzycy wybrali też trzy utwory Steve’a Swallowa. Współpraca Corei i Burtona trwa z przerwami do dziś, a płyty "Duet" i "In Concert, Zurich" z 1979 r. przyniosły im uznanie krytyków i popularność.

Melodyjne tematy stały się okazją do wyrafinowanych improwizacji dwóch wybitnych jazzmanów. Instrumenty tak różne w swym brzmieniu doskonale się uzupełniają tworząc niespotykaną harmonię, ale też kontrastując ze sobą. "Crystal Silence" to klasyczny album, którego chętnie słucham wieczorem.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj