Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

GARY BURTON & CHICK COREA

Crystal Silence

Crystal Silence

Wykonanie

Nagranie

Albumem "Free at Last" pianisty Mala Waldrona rozpoczęła 50 lat temu działalność wytwórnia ECM Records, założona w Monachium przez Manfreda Eichera. Z okazji jubileuszu ukazały się wznowienia 50 wybranych płyt z obszernego katalogu, jaki stworzyli najwybitniejsi jazzmani z całego świata.

Po pierwszych 25, teraz trafiła do sklepów druga transza 25 płyt w przystępnej cenie. Warto przedstawić jedną z pierwszych, jakie zrobiły światową furorę. To album duetu pianisty Chicka Corei i wibrafonisty Gary’ego Burtona "Crystal Silence" nagrany w listopadzie 1972 r.

Na płytę trafiło pięć kompozycji Corei, które weszły do jazzowego kanonu i stały się często wykonywanymi standardami. To m. in. tytułowa "Kryształowa cisza", "Senor Mouse" i "Children’s Song", która dała początek serii miniatur. Muzycy wybrali też trzy utwory Steve’a Swallowa. Współpraca Corei i Burtona trwa z przerwami do dziś, a płyty "Duet" i "In Concert, Zurich" z 1979 r. przyniosły im uznanie krytyków i popularność.

Melodyjne tematy stały się okazją do wyrafinowanych improwizacji dwóch wybitnych jazzmanów. Instrumenty tak różne w swym brzmieniu doskonale się uzupełniają tworząc niespotykaną harmonię, ale też kontrastując ze sobą. "Crystal Silence" to klasyczny album, którego chętnie słucham wieczorem.

Marek Dusza
ECM/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Crystal Silence
Jazz
Crystal Silence
Dość regularnie występują razem już prawie 4 dekady, dali niedawno oszałamiający koncert w Bielsku- Białej, a przecież mogłoby do ich twórczej współpracy nie dojść, gdyby nie niezwykła intuicja Manfreda Eichera, który skatalizował pierwszą sesję, gdy oni sami wcale nie byli do tego przekonani.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu