JAKOB DINESEN

Keys & Strings

Keys & Strings

Wykonanie

Nagranie

Wydawałoby się, że w jazzie saksofon rozbrzmiewający na tle sekcji smyczkowej jest rozdziałem zamkniętym, bo w tej konfiguracji estetycznej wypowiedzieli się najwięksi mistrzowie nastroju. Należy więc podziwiać odwagę duńskiego tenorzysty, że postanowił rozwijać tę sentymentalną formułę bez powielania klasycznych wzorców, a spróbował wykreować coś współczesnego.

Jakob Dinesen jest wysoko cenionym muzykiem o międzynarodowej renomie. Ton jego saksofonu przypomina brzmienie, jakim kiedyś czarował Stan Getz. Inżynier dźwięku nagrał Dinesena z niezwykłą wyrazistością, zachowując zarazem pełną gamę subtelności jego wypowiedzi.

"Keys & Strings" stanowi jakby rozwinięcie koncepcji entuzjastycznie ocenionego poprzedniego projektu "Yasmin". Tym razem tło dla saksofonu jest znacznie bogatsze. Dinesenowi towarzyszy wymiennie trzech pianistów, kontrabasista, dwóch perkusistów, kwartet smyczkowy, a w zamykającym utworze - pełna Thailand's Philharmonic Orchestra.

Prócz zacytowania kilku standardów, większość repertuaru na podwójny kompakt została napisana przez Dinesena. Pełne melancholii linie melodyczne nie trącą banałem, i mimo że wszystkie są utrzymane w podobnym klimacie, to ich aura zaskakująco wciąga.

Cezary Gumiński
Stunt / Multikulti

INNE PŁYTY AUTORA
Dino
Jazz
Dino
Jakob Dinesen preferuje specyficzną formę narracji, pełną lekkości, swobody i liryzmu, co upodabnia go do Lestera Younga. Słuchając jego tenoru, odnosimy wrażenie, że może on improwizować bez wytchnienia, tak zrelaksowane jest to swingowanie.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu