JOEL ROSS

Kingmaker

Kingmaker

Wykonanie

Nagranie

"Kingmaker" to debiutancki krążek 23-letniego wibrafonisty (też pianisty) z Chicago, który dał się wcześniej poznać współpracując z Herbiem Hancockiem i licznymi luminarzami nowojorskiej sceny jazzowej.

Stylistyka jego wypowiedzi wywodzi się ze szkoły Bobby'ego Hutchersona. Uderzenia w płytki wibrafonu mają zaś charakter perkusyjny z dość krótkimi czasami wybrzmienia, jednakże Joel Ross nie zasypuje nas lawinami nut i wszystkie jego frazy są akuratnie transparentne.

W sformowanym kwintecie grają: saksofonista altowy Emanuel Wilkins, pianista Jerremy Corren, kontrabasista Benjamin Tiberio i perkusista Jeremy Dutton. Album "Kingmaker" wzbogaciła rzewnym głosem Gretchen Parlato wykonując wzruszającą balladę "Freda's Disposition", w której jej delikatny śpiew wspierany linią wibrafonu i fortepianu pięknie kontrastuje z wylewnością saksofonu.

Bardzo sprawna, lecz nienatarczywie akcentująca swą obecność, sekcja rytmiczna pozwala w pełni wypowiedzieć się liderowi i saksofoniście. Ci dwaj unikając fraz unisono, prowadzą w pełnym zaangażowaniu improwizowane dialogi ocierające się o formę free.

Właściwie cały materiał płyty został napisany przez Joela Rossa, którego kompozycje mają bardzo współczesny charakter, będąc doskonałym punktem wyjścia do swobodnych improwizacji.

Cezary Gumiński
Blue Note / Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu