NILS LANDGREN & JAN LUNDGREN

Kristallen

Kristallen

Wykonanie

Nagranie

Szwedzki puzonista Nils Landgren ma dodatkowy atut w postaci jedwabistego głosu, a śpiewa całkiem dobrze, czym przypomina legendarnego Cheta Bakera. Na najnowszej płycie wdał się w jazzowy dialog z krajanem, pianistą Janem Lundgrenem. Wiadomo, że duet jest formą wymagającą słuchania i odpowiadania.

Gdy porozumienie jest doskonałe, podstawa jazzowej improwizacji call & response wchodzi na wysoki artystyczny poziom, co szwedzkim muzykom przyszło z łatwością. Dwadzieścia trzy lata temu Nils Landgren nagrał album w duecie z nieodżałowanym pianistą Esbjörnem Svenssonem, czas na kolejną odsłonę puzonowo-fortepianowych pasaży.

Na płycie "Kristallen" (krystalizacja to moment, kiedy materia pokazuje najpiękniejsze barwy) Szwedzi wzięli na warsztat tematy tradycyjne, popowe i jazzowe hity oraz kilka własnych kompozycji. Reminiscencją rodzinnych stron pianisty jest utwór "Blekinge" opisujący region w południowej Szwecji znany z granitów, pięknej przyrody i czystego powietrza.

Z pasją wykonali kompozycję Keitha Jarretta "Country" z czasów, kiedy ten pisał wpadające w ucho melodie. Temat "Olu" Landgren nagrał niegdyś z Tomaszem Stańką na płycie "Gotland". Dwie piosenki Lennona i McCartneya "I Will" i "Norwegian Wood" potwierdzają, że także popowe kompozycje inspirują jazzmanów do intrygujących improwizacji.

Marek Dusza
ACT/GiGi Distribution

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu