Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

RYMDEN

Space Sailors

Space Sailors

Wykonanie

Nagranie

Pierwszym albumem "Reflections & Odysseyes" skandynawskie trio Rymden wystrzeliło swoją muzykę w kosmos. Kto ich posłuchał choć raz, mógł stwierdzić, że nie da się tego brzmienia porównać z żadnym innym zespołem na Ziemi.

18 września ukazała się druga płyta klawiaturzysty Bugge Wesseltofta, kontrabasisty Dana Berglunda i perkusisty Magnusa Öströma, a już 24 października zagrają w warszawskiej Stodole na festiwalu Jazz Jamboree. Nawet jeśli z powodu jesiennej fali zarazy ponownie odwołane zostaną loty, to Skandynawowie mogą przecież do nas przypłynąć.

Mam nadzieję, bo warto Space Sailors posłuchać na żywo. "Kosmiczni żeglarze" - jak głosi tytuł albumu, opuścili ziemską orbitę i poszybowali w dalsze rejony kosmosu, tak oryginalna to muzyka. Muzyka Wesseltofta zawsze mnie fascynowała, bo nawet sam potrafił zrobić ciekawy album, inteligentnie wykorzystując elektronikę, a na koncertach doprowadzał publiczność do ekstazy. Takie uczucie mam słuchając nowej płyty.

Rymden jest jak rakieta, którą napędza motoryczny rytm perkusji, a mruczący bas jest jak turbodoładowanie. Mając taki silnik, pianista może puścić wodze fantazji, czarować nas chwytliwą melodyką, romantycznymi akordami fortepianu czy echem syntetycznych brzmień. Dzięki Skandynawom nu jazz otwiera ciekawą perspektywę przed muzyką improwizowaną.

Marek Dusza
Jazzland Recordings

INNE PŁYTY AUTORA
Reflections & Odysseys
Jazz
Reflections & Odysseys

Powstanie zespołu Rymden było nieuchronne. Po tragicznej śmierci pianisty Esbjörna Svenssona szwedzkie trio e.s.t., uważane za jedną z najlepszych grup w historii europejskiego jazzu, przestało istnieć. Kontrabasista Dan Berglund i perkusista Magnus Öström złożyli własne zespoły, a do ponownej ich współpracy doszło za namową pianisty, wizjonera i jazzowego rewolucjonisty Bugge Wesseltofta.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu