RÓŻNI WYKONAWCY

Chesky Records. 35th Anniversary

Chesky Records. 35th Anniversary

Wykonanie

Nagranie

Audiofilska wytwórnia Chesky Records z Nowego Jorku świętuje 35 lat działalności specjalnym zestawem najlepszych swoich nagrań, które można pobrać ze strony www.hdtracks.com. Tak wzbogacimy swoje zbiory o 239 minuty 56 różnorodnych stylistycznie nagrań dokonanych z najwyższą dbałością o naturalne brzmienie.

Specjalistyczne serwisy już oceniły ten zestaw jako "Download of the Decade". Nic dziwnego, to historia amerykańskiej muzyki audiofilskiej, z którą zetknąłem się po raz pierwszy w piwnicy nieistniejącego już klubu Akwarium przy ul. Emilii Plater w Warszawie, gdzie na początku lat 90. można było kupić świeżo zaimportowane audiofilskie "klocki", jak i kilkadziesiąt audiofilskich tytułów płyt. To były prawdziwe rarytasy na raczkującym rynku audio i CD.

Mój pierwszy wybór to znakomita płyta kwartetu McCoy Tynera "New York Reunion" (1991), a następnie latynoski album Davida Chesky’ego "Club de Sol", do dziś jedna z najlepiej nagranych płyt, jakie mam.

Potem nadeszła fascynacja głosami wokalistek, a do nich bracia Chesky mieli wyjątkowo dobrą rękę. Z wypiekami na twarzy słuchałem, a przy okazji oceniałem walory sprzętu, jak śpiewały: Sara K, Rebecca Pidgeon czy Ana Caram. Wówczas płyty CD Chesky Records miały już oficjalną dystrybucję w Polsce za sprawą firmy Beat Music ze Śląska.

Założycieli wytwórni braci Normana i Davida Chesky spotkałem po raz pierwszy na targach MIDEM w Cannes. Sympatyczną rozmowę kontynuowaliśmy później w pobliskiej włoskiej pizzerii. Dowiedziałem się, że wytwórnia powstała z niezadowolenia Davida, który nagrywał swój album dla Columbii i efekt brzmieniowy na płycie znacznie odbiegał od tego, co słyszał w studiu.

Kiedy od przyjaciela rodziny pianisty Earla Wilda bracia Chesky dostali w prezencie taśmę z jego nagraniem koncertów fortepianowych Rachmaninowa, odszukali w archiwum RCA Victor oryginał, który brzmiał znakomicie. Postanowili go wydać na wysokiej jakości winylu we własnej wytwórni.

Pierwsza była jednak Symfonia Fantastyczna Berlioza z katalogu Reader’s Digest. Po klasyce były własne nagrania rejestrowane najpierw w studiu RCA, a następnie w kościele św. Piotra na Manhattanie.

Wśród sław: trębacz Clark Terry, saksofonista Phil Woods i pianista McCoy Tyner, później wokalistka soulowa Macy Gray. Stosowali pionierskie techniki nagraniowe, eksperymentowali z własnymi lub modyfikowanymi przetwornikami ADC/DAC i z mikrofonami.

Kiedy zaczęła się era plików wysokiej rozdzielczości, byli jedną z pierwszych firm oferujących własny katalog płyt do pobrania ze strony HDTracks.com. Warto poznać efekt 35 lat działalności braci Chesky i delektować się brzmieniem, słuchając tego rocznicowego zestawu.

Marek Dusza
HDTRACKS.COM

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu