SINIKKA LANGELAND

Wind and Sun

Wind and Sun

Wykonanie

Nagranie

W ostatniej dekadzie coraz więcej płyt ofi cyny ECM było nagrywanych we Francji lub we Włoszech. Ciekawe, czy aktualny powrót do kultowego studia Rainbow w Oslo jest zapowiedzią trwałych zmian w tym zakresie.

Kolejnym novum w wydawnictwie jest osoba Guido Gorna w roli producenta, w miejscu niezastępowalnego szefa Manfreda Eichera. Nie ma jednak wątpliwości, że jakość finalna niniejszego produktu jest, jak to zwykle bywało, wysokich lotów.

Sinikka Langeland – norweska wokalistka, drumlistka i kantelistka (grająca na drumli i rodzaju cytry) – ukształtowała swój świat muzyczny prawie dwie dekady temu. Konsekwentnie uprawia rzadki kierunek śpiewania rodzimej poezji z subtelnym akompaniamentem muzyków jazzowych.

Czysty i rzewny głos Langeland ma w sobie coś z magii, którą roztacza na całej płycie. Wtórowanie kanteli, drumli, trąbki (Mathias Eick), saksofonu (Trygve Seim), kontrabasu (Mats Eilertsen) czy perkusji (Thomas Stronen) wzmacnia prowadzoną jej głosem, niemal mistyczną aurę.

Repertuar albumu "Wind and Sun" składa się z dwunastu pieśni skomponowanych przez Langeland do norweskiej poezji Noblisty Jona Fosse’a (z angielskim przekładem w książeczce). Te pieśni znakomicie łączą tradycję ludową z kameralną współczesnością i stanowią jakby wezwanie powrotu świata do natury i jej praw.

Cezary Gumiński
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2023

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2023

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu