Maria`s Song

SINIKKA LANGELAND
Maria`s Song

World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trudno zdefiniować styl, w jakim tworzy norweska wokalistka Sinikka Langeland. Zafascynowana kulturą i historią swojego kraju wyszukuje stare kompozycje, utwory zapisane przez zbieraczy muzyki ludowej, które przetrwały w tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Album "Maria`s Song" jest wyjątkowy pod wieloma względami.

Sinikka Langeland zaśpiewała pieśni o Najświętszej Maryi Pannie, które po reformacji stały się w protestanckiej Norwegii zakazane. Ale kult maryjny przetrwał w ludowych powiastkach i piosenkach.

Instrumentarium nagrania jest zaskakujące. Organy barokowe w katedrze Nidaros w Trondheim wykonał Johann Joachim Wagner w 1738 r. współpracujący z Bachem, a Kare Nordstoga jest organistą katedry w Oslo specjalizującym się w muzyce Bacha. Lars Anders Tomter zagrał na altówce z 1590 roku, wykonanej przez lutnika Gasparo de Salo i uważanej za jeden z najpiękniej brzmiących instrumentów. Sinikka gra na kantele, finskiej 15-strunnej cytrze. Połaczenie tych instrumentów z czystym jak kryształ głosem wokalistki daje wręcz mistyczne przeżycia. Nie jest to łatwa w odbiorze muzyka, na swój sposób egzotyczna i archaiczna, z pewnością niezwykła, zasługująca, by poświęcić jej godzinę.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj