SINIKKA LANGELAND Maria`s Song

Maria`s Song
Wykonanie
Nagranie

Trudno zdefiniować styl, w jakim tworzy norweska wokalistka Sinikka Langeland. Zafascynowana kulturą i historią swojego kraju wyszukuje stare kompozycje, utwory zapisane przez zbieraczy muzyki ludowej, które przetrwały w tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Album "Maria`s Song" jest wyjątkowy pod wieloma względami.

Sinikka Langeland zaśpiewała pieśni o Najświętszej Maryi Pannie, które po reformacji stały się w protestanckiej Norwegii zakazane. Ale kult maryjny przetrwał w ludowych powiastkach i piosenkach.

Instrumentarium nagrania jest zaskakujące. Organy barokowe w katedrze Nidaros w Trondheim wykonał Johann Joachim Wagner w 1738 r. współpracujący z Bachem, a Kare Nordstoga jest organistą katedry w Oslo specjalizującym się w muzyce Bacha. Lars Anders Tomter zagrał na altówce z 1590 roku, wykonanej przez lutnika Gasparo de Salo i uważanej za jeden z najpiękniej brzmiących instrumentów. Sinikka gra na kantele, finskiej 15-strunnej cytrze. Połaczenie tych instrumentów z czystym jak kryształ głosem wokalistki daje wręcz mistyczne przeżycia. Nie jest to łatwa w odbiorze muzyka, na swój sposób egzotyczna i archaiczna, z pewnością niezwykła, zasługująca, by poświęcić jej godzinę.

Marek Dusza
ECM/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Starflowers
Jazz
Starflowers

Wokalistka Sinikka Langeland, córka Finki i Norwega, wychowywała się w Oslo poznając bogactwo muzyki folkowej swych rodzimych krajów. W jazzowym klubie usłyszała kiedyś wokalistkę Radkę Toneff i saksofonistę Jana Garbarka.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu