JAZZRAUSCH BIGBAND

Mahler’s Breakdown

Mahler’s Breakdown

Wykonanie

Nagranie

To już siódmy krążek młodych niemieckich entuzjastów lubiących raz po raz sięgać do repertuaru klasycznego, z lepszym lub gorszym skutkiem. Choć w ostatnich dekadach mieszanie różnych, czasem wydawałoby się nieprzystających gatunków muzycznych stało się popularne, można jednak pytać, czy każdy pomysł, każde przearanżowanie lub przeróbka ma jakiś głębszy sens artystyczny, czy stanowi jedynie rodzaj prowokacji?

Gdy ten kompakt lub winyl użyje DJ w dyskotece, można podejrzewać, że bardzo znikoma część bawiących się będzie wiedziała, że kompozytorem tych melodii jest wielce szanowany Gustaw Mahler.

Ponieważ poszczególnym sekcjom 15-osobowego składu wykonawczego nie można nic zarzucić, dlaczego więc aranżer Leonard Kuhn zniweczył ich wysiłki, osadzając wątki melodyczne i towarzyszące im ciekawe harmonie na bezlitosnym automacie perkusyjnym, który niemal nie zmienia się od utworu do utworu.

Gdy dociekliwy słuchacz posłucha Mahlerowskiego oryginału Piątej Symfonii, spowitej żałobną aurą, trudno mu będzie wyłuskać z niej emanujące finezją fragmenty przerobione tu do tańca.

W sumie monotonny album "Mahler’s Breakdown" należy traktować jako ciekawostkę, nadającą się do dyskoteki lub jako szokujący eksponat u kolekcjonerów muzycznych osobliwości. Dwie gwiazdki za bardzo sprawną grę zespołu.

Cezary Gumiński
ACT/GiGi Distribution

INNE PŁYTY AUTORA
Still! Still! Still!
Jazz
Still! Still! Still!

Działalność tego 18-osobowego składu można traktować jako europejską odpowiedź na popularność amerykańskiej formacji Snarky Puppy. Młoda niemiecka grupa Jazzrausch wydała w ciągu 2 lat, oprócz niniejszego krążka, jeszcze dwa: "Dancing Wittgenstein" – ze współczesnym dyskotekowym temperamentem i "Beethoven’s Breakdown" – z przewrotnymi interpretacjami utworów genialnego kompozytora.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu