EMILE PARISIEN

Let Them Cook

Let Them Cook

Wykonanie

Nagranie

Wspaniały francuski saksofonista sopranowy reprezentuje średnie pokolenie tamtejszych jazzmanów i ma już w dorobku kilkanaście własnych albumów, nie licząc wielu kooperacji ze znakomitościami superligi.

W najnowszym projekcie autorskim Emile Parisien jego kwartet (Julien Touery – fortepian, Ivan Gelugne – kontrabas i Julien Loutelier – perkusja) zaproponował absolutnie współczesne brzmienie swej grupy, nasączone efektami elektronicznymi.

Z kolei sam koncept gry zespołu nawiązuje w pewien sposób do formuły kultywowanej w ostatnich dekadach przez kwartet Wayne’a Shortera. Wprawdzie żywo brzmiący saksofon pełni tu w rolę wiodącą, ale wypowiedzi kwartetu są najczęściej zdominowane zespołową improwizacją.

Szereg utworów na "Let Them Cook" jest zbudowanych na zasadzie kontrastu, w którym wysokie tony sopranu zderzają się z gęstymi frazami fortepianu w dolnym rejestrze. Choć nastroje z utworu na utwór lekko się zmieniają, to wyrazista aura towarzysząca prezentacji każdej kompozycji integruje estetycznie całość projektu.

Pewnym wytchnieniem w kalejdoskopie sonicznych wrażeń wydaje się być balladowy temat "Tik, Tik", w którego dość minimalistycznej strukturze można odnaleźć coś z etnicznego ducha, jakim cechowały się kompozycje Joe Zawinula, z którym Emile Parisien niegdyś muzykował.

Cezary Gumiński
ACT/GiGi Distribution

INNE PŁYTY AUTORA
Louise
Jazz
Louise

Pochodzący z Francji Parisien jest obecnie uznawany za jednego z najbardziej twórczych saksofonistów europejskich. Jego grę na saksofonie sopranowym cechuje nietuzinkowa klarowność tonu oraz rozwijanie wątków improwizowanych z wielką dbałością o melodię i lekkość.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu