LIZZ WRIGHT

Shadow

Shadow

Wykonanie

Nagranie

Najnowszy album Wright hipnotyzuje od pierwszego wejścia niezwykle czystego, pełnego głębi głosu, w dodatku perfekcyjnie nagranego. Aby wzmocnić paletę wrażeń, Wright zaprosiła Angelique Kidjo do wykonania w dwugłosie tematu "Sparrow".

Kolejną kompozycję "Your Love", utrzymaną w szybszym tempie, choć w podobnym nastroju, wzbogaca linia harfy Brandee Younger. W utworze "Sweet Feeling" wokalistka sięga głęboko do bluesowej tradycji, a kunsztowna potęga jej głosu nie ustępuje walorom legendarnych dam: Bessie Smith i Mahalii Jackson. Temat "Root of Mercy" podkreśla trafność akustycznego akompaniamentu, który dominuje niemal na całym albumie. Wtedy wydaje się, że ekspozycja głosu Wright jest jeszcze wspanialsza.

Część piosenek na "Shadow" została napisana przez autorkę i przekazuje w nich osobiste przewartościowania z ostatniego okresu życia. Wydaje się, iż kulminacyjnym momentem albumu jest interpretacja kompozycji Caitlin Canty "Lost in the Valley" ze zniewalającą partią duetu hinduskich skrzypiec Riny Basu i Aruna Ramamurthy’ego oraz bluesowych dopowiedzeń organów. Co ciekawe, klimat tej piosenki jest utrzymany właściwie w stylu country – to wielka sztuka zintegrować w harmonijną całość tak mało przystające elementy wywodzące się z różnych folklorów.

Cezary Gumiński
Blues & Greens/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu