In Excelsis Deo

JORDI SAVALL
In Excelsis Deo

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Śpiew liturgiczny "Chwała na wysokości Bogu" (Gloria in excelsis Deo) należy do najstarszych hymnów chrześcijańskich. Kataloński dyrygent i mistrz violi da gamba Jordi Savall postanowił zestawić dwie msze barokowe: katalońskiego kompozytora Francesca Vallsa "Missa Scala Aretina" (1702) i francuskiego twórcy Henry`ego Desmaresta "Messe a deux choeurs et deux orchestres" (1704).

Okazją był występ zespołów prowadzonych przez Jordiego Savalla: La Capella Reialde Catalunya i Le Concert des Nations w kaplicy królewskiej Pałacu w Wersalu pod Paryżem. Koncertowe nagranie zrealizowane w doskonałej akustyce trafiło na podwójny album hybrydowy SACD/CD. Koncert był atrakcją festiwalu Chateau de Versailles Spectacles 2016.

Obie msze powstały w czasie wojny o hiszpańską sukcesję pomiędzy Bourbonami i Habsburgami, więc nie brak im dramatyzmu, ale i uwielbienia dla Pana, pokory i po prostu piękna wyrażonego w rozśpiewanych partiach chóralnych, głosach solistów i nadobnego akompaniamentu instrumentów z epoki bądź ich zacnych kopii.

Harmonia głosów i instrumentów jest wprost zachwycająca, szczególnie dobitna i czytelna, jeśli mamy okazję posłuchać nagrania tego wspaniałego koncertu w wersji SACD-wielokanałowej, kiedy dźwięki odbite od ścian kaplicy otaczają nas ze wszystkich stron.

Cecylia Hofman
ALIA VOX/CMD

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj