Chopin

MAURIZIO POLLINI
Chopin

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Maurizio Pollini miał 18 lat, kiedy wygrał Konkurs Chopinowski w Warszawie w 1960 r. Legendarny Artur Rubinstein powiedział wtedy o nim: "Ten chłopiec już teraz gra lepiej od kogokolwiek z nas – jurorów!".

Po wygranej Maurizio poprosił słynnego Arturo Benedettiego Michelangelego, aby mógł pod jego kierunkiem rozwijać swój talent. Ten jednak postawił warunek - żadnych koncertów! I tak Pollini zniknął na kilka lat.

W 2007 Maurizio Pollini otrzymał statuetkę Grammy za nagranie osiemnastu Chopinowskich nokturnów. Dwa lata temu ukazał się podwójny album "Chopin - Late Works, op. 59–64". Najwybitniejszy z Chopinistów swojego pokolenia kontynuuje nagrania późnych dzieł naszego kompozytora. Album "Chopin" zawiera dzieła z opusów 55–58: 2 Nokturny, 3 Mazurki, Berceuse Des-Dur i na finał Sonatę h-Moll. To wymagające technicznie kompozycje, ale w interpretacji Polliniego zapominamy o tym, a skupiamy się na emocjonalnym przekazie.

Włoski pianista gra lekko, z miłością, którą darzy muzykę Chopina od wczesnej młodości. Co ważne, gra bez emfazy pozwalając się skupić na czysto muzycznych doznaniach. Doceniamy niezwykłą harmonię, bliską nam melodykę, łatwość wpadania w ekstazę, którą Maurizio Pollini potrafi wydobyć z klawiatury z taką łatwością, jakby zachował młodzieńczą pasję.

Marek Dusza
Deutsche Grammophon/Universal

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj