MAURIZIO POLLINI
Chopin
Chopin
Wykonanie
Nagranie

Maurizio Pollini miał 18 lat, kiedy wygrał Konkurs Chopinowski w Warszawie w 1960 r. Legendarny Artur Rubinstein powiedział wtedy o nim: "Ten chłopiec już teraz gra lepiej od kogokolwiek z nas – jurorów!".

Po wygranej Maurizio poprosił słynnego Arturo Benedettiego Michelangelego, aby mógł pod jego kierunkiem rozwijać swój talent. Ten jednak postawił warunek - żadnych koncertów! I tak Pollini zniknął na kilka lat.

W 2007 Maurizio Pollini otrzymał statuetkę Grammy za nagranie osiemnastu Chopinowskich nokturnów. Dwa lata temu ukazał się podwójny album "Chopin - Late Works, op. 59–64". Najwybitniejszy z Chopinistów swojego pokolenia kontynuuje nagrania późnych dzieł naszego kompozytora. Album "Chopin" zawiera dzieła z opusów 55–58: 2 Nokturny, 3 Mazurki, Berceuse Des-Dur i na finał Sonatę h-Moll. To wymagające technicznie kompozycje, ale w interpretacji Polliniego zapominamy o tym, a skupiamy się na emocjonalnym przekazie.

Włoski pianista gra lekko, z miłością, którą darzy muzykę Chopina od wczesnej młodości. Co ważne, gra bez emfazy pozwalając się skupić na czysto muzycznych doznaniach. Doceniamy niezwykłą harmonię, bliską nam melodykę, łatwość wpadania w ekstazę, którą Maurizio Pollini potrafi wydobyć z klawiatury z taką łatwością, jakby zachował młodzieńczą pasję.

Marek Dusza
Deutsche Grammophon/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu