JORDI SAVALL

Vivaldi: Juditha Triumphans

Vivaldi: Juditha Triumphans

Wykonanie

Nagranie

Antonio Vivaldi skomponował oratorium "Judyta triumfująca, zwycięska nad barbarzyńcami Holofernesa" w 1716 r. dla szkoły muzycznej dla dziewcząt Ospedale della Pieta w Wenecji. Działający tu chór i zespół muzyczny cieszył się sławą także poza Republiką Wenecką.

Co ciekawe, dziewczęta występowały na wpół zasłonięte draperiami z cienkiego materiału, zyskując powab i tajemniczość. Tu w wieku 25 lat zaczął pracę kleryk Antonio Vivaldi. Początkowo uczył gry na skrzypcach, a następnie skomponował swoją pierwszą operę "Ottone in villa", a także liczne psalmy, hymny, magnifikaty i motety.

Jednak oratorium "Judyta triumfująca" oparte na Księdze Judyty Starego Testamentu zwróciło uwagę dojrzałością barokowej sztuki oratoryjnej. Vivaldi zrezygnował z partii narratora powierzając solistkom i chórowi akcję, jak w operze.

Pięć znakomitych solistek wykonuje partie bohaterów, w tym Holofernesa, który uległ urokowi biblijnej Judyty i zapłacił za to głową. Jordi Savall dyryguje połączonymi zespołami: La Capella Reial de Catalunya i Le Concert Des Nations. Oratorium zarejestrowano na żywo w doskonałej akustycznie sali P.

Bouleza w paryskim Cite de la Musique w 2018 r. Perfekcja instrumentalistów, zmysłowe partie solistek i wspaniały chór gwarantują ponad dwie godziny muzycznej uczty.

Marek Dusza
Alia Vox/CMD

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu