Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
My Maudlin Career

CAMERA OBSCURA
My Maudlin Career

Indie pop

W marcu jak w garncu, a kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy trochę lata. Taki wiosenny i zmienny jest zespół Camera Obscura i również ich najnowszy album "My Maudlin Career", będący logiczną kontynuacją wydanego trzy lata temu, świetnego "Let's Get Out Of This Country".

W myśl zasady, jeśli coś jest dobre, po co to zmieniać, Camera Obscura nagrała dalszy ciąg swojego poprzedniego albumu. Mając świadomość, że ich styl jeszcze się nikomu nie przejadł, a innowacje nie są szczególnie w tym momencie potrzebne, do słuchaczy trafiła płyta bardzo solidna. "My Maudlin Career" jest nie tylko nowym materiałem bazującym na doświadczeniach z przeszłości, ale i rozsądnym przystankiem w rozwoju zespołu.

Ta dream popowa kolekcja piosenek wpada szybko w ucho, bez znaczenia czy mamy do czynienia z rytmami tanecznymi, czy przyprawiającymi o przysłowiową "łezkę w oku". To wszystko mimo że wokalistka Camera Obscura nie jest artystką ponadczasową. Jej głos nie należy do ścisłej czołówki muzyki pop, ale za to teksty są przejmujące, a specyficzna maniera jej wokalu dodaje grupie charakteru.

Płyta z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznego instrumentarium. W tym roku, tak jak w ubiegłym, dominuje moda na dodawanie elektronicznych smaczków do muzyki. Na "My Maudlin Career" nie uświadczymy jednak nic poza gitarą i perkusją z okazyjnymi dźwiękami organów i mandoliny. Tradycyjność jest więc również siłą tej płyty. Przy okazji Camera Obscura nie zatapia się w alternatywno-artystycznych zabiegach, komponując utwory konkretne, nie ciągnące się w nieskończoność, jak to lubią robić koledzy i koleżanki z innych zespołów.

Wbrew obiegowej opinii, że zespoły popowe dobrze zaczynają, a kiepsko kończą, Camera Obscura z albumu na album budzi mój coraz większy podziw. Inteligentne teksty w połączeniu z przyjemną, popową muzyką, to niestety rzadkość w dzisiejszych czasach. Fakt, że płytę nie tylko podziwia się, ale i słucha z radością, to już absolutna rewelacja. Dopieszczone aranżacje każą spodziewać się, że to wszystko nie przypadek i w przyszłości możemy spodziewać się większej ilości ciekawych dźwięków z tego obozu.

M. Kubicki
4AD

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>JOEP BEVING</span> Solipsism

JOEP BEVING Solipsism

<span>LONDON GRAMMAR</span> Truth Is A Beautiful Thing

LONDON GRAMMAR Truth Is A Beautiful Thing

<span>KESHA</span> Rainbow

KESHA Rainbow

<span>PAUL McCARTNEY</span> Flowers In The Dirt

PAUL McCARTNEY Flowers In The Dirt

<span>LORDE</span> Melodrama

LORDE Melodrama

<span>LANA DEL RAY</span> Lust For Life

LANA DEL RAY Lust For Life

<span>JAKUZI</span> Fantezi Müzik

JAKUZI Fantezi Müzik

<span>MATEUSZ ZIÓŁKO</span> Na nowo

MATEUSZ ZIÓŁKO Na nowo

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio