Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Live At The Glasgow Barrowlands

DEACON BLUE
Live At The Glasgow Barrowlands

Pop rock

Gdzieś tam, poza głównym obiegiem muzyki rozrywkowej, orbitują wspaniałe zespoły, o których zapomnieilśmy albo o których nigdy nie wiedzieliśmy. Deacon Blue należy do tej grupy.

Szkoci moment wielkości przeżywali na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia, podbijając serca fanów cudownym debiutem "Raintown", a później na fali jego sukcesu sprzedając dwie kolejne płyty w multiplatynowych nakładach. Następnie kariera zespołu wyhamowała. 5-letnie zawieszenie działalności, a i kilkanaście lat bez nowego wydawnictwa sprawiły, że o Deacon Blue pamiętają wyłącznie osoby, które lubią eksplorować kopalnie brytyjskiej muzyki rozrywkowej.

Właśnie trafia się świetna okazja, by zamiast bawić się w górnika, poznać przekrój twórczości Deacon Blue. Płyta "Live At Glasgow Barrowlands" to zapis jednego z koncertów z trasy promującej wydany w zeszłym roku krążek "Believers". Centralny punkt show stanowią więc dwa single: tytułowy i "This Is a Love Song". Oba numery na pewno spodobają się miłośnikom takich zespołów, jak Red Box czy James.

Jednak największą przyjemność daje odsłuch starszych kawałków - ja osobiście nigdy wcześniej nie słyszałem w wersji live. Mamy tu więc obowiązkowe "You Town", "Chocolate Girl" (z monologiem Rickiego Rossa) i "I'll Never Fall In Love Again". Ostatnia z wymienionych to nie tylko największy singlowy sukces Deacon Blue, ale też - moim skromnym zdaniem - jeden z najlepszych coverów w historii. Przypomnę jeno, że oryginał wyśpiewała Dionne Warwick.

Podoba mi się sposób, w jaki zespół wykonuje kolejne piosenki. Niby nie słychać wielkiej energii i zaangażowania w rozbawianie publiczności, ale za to słuchacz dostaje ponad dwie godziny subtelności i muzycznej dojrzałości. Skądinąd zgromadzeni w hali Barrowlands w Glasgow wcale nie muszą być do śpiewów zachęcani. Sami ochoczo wyśpiewują z Deacon Blue kolejne piosenki.

Słucham tej płyty w sobotni poranek. Sączę kawę, piszę tekst i stwierdzam, że w tej chwili nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba. Deacon Blue dostarczają tak potężną dawkę dobrej muzyki i pozytywnego spojrzenia na świat, że wprost trudnie się od "Live At Glasgow Barrowlands" oderwać. A co mi tam, posłucham jeszcze raz.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>JOEP BEVING</span> Solipsism

JOEP BEVING Solipsism

<span>LONDON GRAMMAR</span> Truth Is A Beautiful Thing

LONDON GRAMMAR Truth Is A Beautiful Thing

<span>KESHA</span> Rainbow

KESHA Rainbow

<span>PAUL McCARTNEY</span> Flowers In The Dirt

PAUL McCARTNEY Flowers In The Dirt

<span>LORDE</span> Melodrama

LORDE Melodrama

<span>LANA DEL RAY</span> Lust For Life

LANA DEL RAY Lust For Life

<span>JAKUZI</span> Fantezi Müzik

JAKUZI Fantezi Müzik

<span>MATEUSZ ZIÓŁKO</span> Na nowo

MATEUSZ ZIÓŁKO Na nowo

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio