Piosenki Warsa i Szpilmana

JOANNA KNITTER & PFK SOPOT
Piosenki Warsa i Szpilmana

Pop

  • Wykonanie
  • Nagranie

Słowo standard kojarzy się z utworami z amerykańskich musicali. Ale przecież mamy i swoje, polskie standardy skomponowane do przedwojennych filmów i na potrzeby prężnych wówczas kabaretów Warszawy.

Do najbardziej płodnych i niezwykle utalentowanych twórców przebojów należeli Jerzy Petersburski, Henryk Wars i Władysław Szpilman. Sylwetkę Szpilmana spopularyzował na całym świecie film Romana Polańskiego "Pianista", i u nas zyskał należące się mu uznanie i sławę.

Piosenki Warsa i Szpilmana znalazły się w repertuarze Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod kierunkiem Wojciecha Rajskiego. Śpiewa je z ujmującą elegancją i łagodnym głosem gdańska wokalistka Joanna Knitter, która z powodzeniem wykonuje repertuar bluesowy i jazzowy.

Aranżacje napisał pianista Artur Jurek, którego projekt "Klasyka na jazzowo" zyskał sporą popularność. Jazzowe trio Artura Jurka z kontrabasistą Januszem Mackiewiczem i perkusistą Romanem Ślefarskim wzmocnił znakomity jazzowy saksofonista Wojciech Staroniewicz.

Prowadzona pewną batutą sopocka orkiestra tworzy dystyngowane tło przywołując nastrój przedwojennych filmów. Każdy z przyjemnością posłucha przebojów: "Czerwony autobus", "Ach, jak przyjemnie", "W małym kinie", "Ach, śpij kochanie" czy "Tych lat nie odda nikt".

Marek Dusza
POLSKIE RADIO

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj