Bajm - Best of

BAJM
Bajm - Best of

Pop

  • Wykonanie
  • Nagranie

40-lecie istnienia Bajm uczcił trasą koncertową i wydaniem dwupłytowego albumu z największymi przebojami. Lubelska grupa wypłynęła na początku lat 80. na fali zainteresowania rockiem, choć początki zespołu były zupełnie nierockowe.

Pierwszy przebój, z którym Bajm pojawił się na Festiwalu w Opolu ("Piechotą do lata"), bardziej lokował zespół w nurcie piosenki studenckiej. Strzałem w dziesiątkę okazały się utwory z debiutanckiego longplaya zatytułowanego po prostu "Bajm". "Nie ma wody na pustyni", "Józek, nie daruję ci tej nocy" i "Co mi Panie dasz" brzmiały dość siermiężne, ale najważniejsze, że wpadały w ucho i podobały się słuchaczom w każdym wieku. Następne albumy przynosiły kolejne przeboje, z których warto przypomnieć sobie takie tytuły, jak "Płynie w nas gorąca krew", "Małpa i ja", "Ta sama chwila", "Różowa kula" i "Biała armia".

Nikt tak pięknie i z takim dramatyzmem nie potrafi w Polsce interpretować ballad, jak wokalistka grupy - Beata Kozidrak. Te najsłynniejsze to "Dwa serca, dwa smutki", "Wiosna w Paryżu", "Jezioro szczęścia" i "Szklanka wody". Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, co w niczym nie wpływało na jego styl. Jednym z założycieli był zmarły w tym roku Jarosław Kozidrak, brat Beaty.

Grzegorz Dusza
Warner

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj