article

BAJM

Bajm - Best of
Bajm - Best of
Wykonanie
Nagranie

40-lecie istnienia Bajm uczcił trasą koncertową i wydaniem dwupłytowego albumu z największymi przebojami. Lubelska grupa wypłynęła na początku lat 80. na fali zainteresowania rockiem, choć początki zespołu były zupełnie nierockowe.

Pierwszy przebój, z którym Bajm pojawił się na Festiwalu w Opolu ("Piechotą do lata"), bardziej lokował zespół w nurcie piosenki studenckiej. Strzałem w dziesiątkę okazały się utwory z debiutanckiego longplaya zatytułowanego po prostu "Bajm". "Nie ma wody na pustyni", "Józek, nie daruję ci tej nocy" i "Co mi Panie dasz" brzmiały dość siermiężne, ale najważniejsze, że wpadały w ucho i podobały się słuchaczom w każdym wieku. Następne albumy przynosiły kolejne przeboje, z których warto przypomnieć sobie takie tytuły, jak "Płynie w nas gorąca krew", "Małpa i ja", "Ta sama chwila", "Różowa kula" i "Biała armia".

Nikt tak pięknie i z takim dramatyzmem nie potrafi w Polsce interpretować ballad, jak wokalistka grupy - Beata Kozidrak. Te najsłynniejsze to "Dwa serca, dwa smutki", "Wiosna w Paryżu", "Jezioro szczęścia" i "Szklanka wody". Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, co w niczym nie wpływało na jego styl. Jednym z założycieli był zmarły w tym roku Jarosław Kozidrak, brat Beaty.

Grzegorz Dusza
Warner

INNE PŁYTY AUTORA
Blondynka
Pop
Blondynka

Mija właśnie 35 lat, odkąd Bajm pojawił się na estradach naszego kraju. Przez ten czas zespół wylansował dziesiątki przebojów, stając się prawdziwą instytucją.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu