Blitz

KMFDM
Blitz

Industrial Records

Historia grającego industrial KMFDM trwa już ćwierć wieku. Tak jest, 25 lat Sascha Konietzko raczy nas swoją muzyką. I choć robi to z dość dużą częstotliwością, w XXI wieku do gustu przypadł mi tylko jeden jego album: "WWIII". Teraz są to już dwa albumy.

"Blitz" to już szesnasty studyjny krążek KMFDM. Zawiera dziesięć nowych kompozycji Saschy i jeden cover "Being Boiled" z repertuaru The Human League. Po kilku mniej udanych albumach, na których artysta powtarzał się lub nieudanie eksperymentował z dźwiękami, nowe dzieło może spokojnie dołączyć do listy obowiązkowych do poznania dzieł industrial rockowych. Utwory szybko zwracają na siebie uwagę.

Najlepszym na to przykładem jest oczywiście taneczny, popowy "Never Say Never", który wpada w ucho niczym z automatu. Przypomina trochę ostatnie dzieło The Prodigy, na którym grupa wraca do przebojowych korzeni. Cała płyta jest jednak bardzo zróżnicowana. Słusznie pierwszy utwór jest ciosem, który ma pokazać, że nie będzie to jedynie następna płyta, którą można co najwyżej posłuchać w tle.

Zwraca uwagę tak klasyczny "Davai", jak i mroczny "Potz Blitz". Podobać się mogą żeńskie wokalizy, które chyba nigdy wcześniej nie brzmiały tak dobrze. Zaskakuje funkowe, ekstremalnie taneczne "Strut" – niespodzianka, na którą od KMFDM nie liczyłem. Szkoda, że po tak wielu wydanych albumach niewiele osób zaryzykuje posłuchanie "Blitz", będąc w przeświadczeniu, że nie usłyszą niczego interesującego.

Świeży krążek KMFDM udowadnia, że po 25 latach nagrywania można nie tylko "robić swoje", ale i bawić się swoim doświadczeniem, a w efekcie może powstać coś naprawdę interesującego. "Blitz" w żaden sposób nie jest przełomowe, ale pokazuje, że Sascha ma talent do tego co robi, a przy okazji bywa co jakiś czas wybitnie kreatywny. To marka sama w sobie i choć nigdy już nie można spodziewać się po niej rewolucji, możemy liczyć, że jeszcze nas pozytywnie zaskoczy.

M. Kubicki
Metropolis Records

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>CZESŁAW NIEMEN</span> Niemen vol. 1 vol. 2

CZESŁAW NIEMEN Niemen vol. 1 vol. 2

<span>THE CHARLATANS</span> Different Days

THE CHARLATANS Different Days

<span>SUN KIL MOON</span> Common As Light And Love Are Red Valleys Of Blood

SUN KIL MOON Common As Light And Love Are Red Valleys Of Blood

<span>BENJAMIN BOOKER</span> Witness

BENJAMIN BOOKER Witness

<span>JAMAL</span> 1994

JAMAL 1994

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> Młoda Polska 2

RÓŻNI WYKONAWCY Młoda Polska 2

<span>REAL ESTATE</span> In Mind

REAL ESTATE In Mind

<span>CIGARETTES AFTER SEX</span> Cigarettes After Sex

CIGARETTES AFTER SEX Cigarettes After Sex

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio