Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Spiritus Movens

ŚCIGANI
Spiritus Movens

Rock

Czy brak wyraźnego wstępu, muzyczne podążanie pod prąd i olewanie mody na płaskie pioseneczki bez polotu może dać coś ciekawego i zarazem przyjaznego dla ucha? Cóż, zestawienie podane w tytule sugeruje, że pytanie robi się nieco retoryczne.

W dobie plastikowej muzyki każde wyłamanie się ze schematu powinno być pożądane, szczególnie jeśli delikwent (w tym wypadku zespół) uparcie pragnie podążać swoją (dość krętą) drogą. Niestety czasami to jednak jest za mało, aby album był po prostu dobry.

"Spiritus Movens" jest na pewno płytą poprawną. Ale za razem jest to jeden z tych krążków, o których zapomina się zaraz po przesłuchaniu albo chwilę później, ewentualnie parę minut po zakopaniu go w ogródku.

Materiał sprawia wrażenie bardzo wymęczonego i wtórnego. Przydługie solówki, nudnawy wokal i zupełna jednostajność nie pomagają. Kawałki zlewają się ze sobą, chwilami bez wiadra Coli ciężko przetrzymać kolejny utwór. Trudno również coś powiedzieć o energii, ponieważ na tym albumie zwyczajnie jej nie ma. Wszystko płynie monotonnie ku końcowi, bez przystanków, zmian i odstępów.

Najnowszy krążek Ściganych jest jednym z tych, które jeśli wpadną w ręce słuchacza to ten go  obejrzy, przesłucha i ciśnie w kąt ku wiecznemu zapomnieniu. Na pewno też nikt nie powinien cierpieć jeśli nie będzie miał okazji zapoznać się z zawartością "Spiritus Movens".

Krążek nie budzi zupełnie żadnych emocji, pojawia się tylko znudzenie i kompulsywne sprawdzanie pozostałego czasu. Przesłuchanie kilku kawałków może być stosunkowo przyjemnym przeżyciem, natomiast wchodzenie w bliższe relacje z całym materiałem zdecydowanie nie jest polecane.

"Spiritus Movens" Ściganych niestety nie zachwyca. Tłumów raczej nie porwie i myślę, że lepiej zainteresować się innymi, lepszymi płytami, których na rynku mamy sporo.

Mystic
Julia Kata

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>LIARS</span> TFCF

LIARS TFCF

<span>METZ</span> Strange Peace

METZ Strange Peace

<span>KULT</span> Made in Poland

KULT Made in Poland

<span>WARHAUS </span> Warhaus

WARHAUS Warhaus

<span>HEY</span> CDN

HEY CDN

<span>BLACK COUNTRY COMMUNION</span> BCC IV

BLACK COUNTRY COMMUNION BCC IV

<span>GEORGE MICHAEL</span> Listen Without Prejudice Vol. 1/MTV Unplugged

GEORGE MICHAEL Listen Without Prejudice Vol. 1/MTV Unplugged

<span>COMA</span> Metal Ballads Vol.1

COMA Metal Ballads Vol.1

 

 

Audio - styczeń 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Po Świętach i Nowym Roku możemy być trochę ociężali, więc na początek proponuję lekki rozruch, bez napinania się na trudne wykłady teoretyczne i sążniste artykuły. Test dziesięciu modeli słuchawek w cenie 1000-2000 zł, a więc już dobrej klasy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio