The Real Royal Albert Hall 1966 Concert

BOB DYLAN
The Real Royal Albert Hall 1966 Concert

Folk rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

W marcu ukazał się nowy, trzypłytowy album Boba Dylana "Triplicate", tymczasem warto sięgnąć po pierwsze wydanie jednego z koncertów w W. Brytanii z maja 1966 r.

Bob Dylan grał na tej trasie pierwszą część koncertu w folkowym stylu, za który fani go uwielbiali. Natomiast w drugiej wychodził na scenę z elektryczną gitarą, wykonując nowe utwory w rockowym stylu, a do towarzyszącego mu zespołu The Hawks krzyczał, żeby grał głośniej.

Nie wszyscy akceptowali zmianę stylu, były gwizdy, a w Manchesterze ktoś krzyknął: "Judasz". - Nie wierzę ci, jesteś kłamcą - odkrzyknął Dylan, co słychać na "The Bootleg Series Vol. 4: Bob Dylan Live 1966, The "Royal Albert Hall" Concert". Właśnie pirackie wydanie zostało mylnie nazwane koncertem z "Royal Albert Hall", podczas gdy był to występ z Manchesteru. Dlatego na okładce tego albumu podkreślono słowa "The Real" - prawdziwy koncert z sali w Londynie, który odbył się dziewięć dni później 26 maja 1966 r., tuż po 25. urodzinach artysty.

Na pierwszej płycie Bob Dylan z pasją poety zaśpiewał m.in. "Desolation Row", "Just Like A Woman" i "Mr. Tambourine Man", akompaniując sobie na gitarze akustycznej i harmonijce ustnej. Na drugiej, elektrycznej płycie albumu rockowe riffy towarzyszą piosenkom: "Tell Me, Mo Mama", "Ballad of Thin Man" i na koniec "Like A Rolling Stone".

Marek Dusza
COLUMBIA/SONY

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj