Ciężki rock

STALOWY BAGAŻ
Ciężki rock

Rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

GAD Records odsłania kolejny nieznany kawałek historii polskiego rocka. Większość słuchaczy pamięta Stalowy Bagaż jako zespół akompaniujący Izabeli Trojanowskiej w piosence "Pieśń o cegle". Mało kto jednak wie, że w 1981 roku grupa przygotowała materiał na debiutancką płytę, której wydanie udaremniło wprowadzenie stanu wojennego. Dopiero teraz możemy się z nim zapoznać.

Grupę Stalowy bagaż utworzyli wrocławscy muzycy ze sporym już bagażem doświadczeń. Aleksander Mrożek i Kazimierz Cwynar grali w Porter Band, a wcześniej w Nurcie Jacek Krzaklewski w Romuald i Roman oraz w Teście, perkusista Bolesław Patryna w Jazz Days Orchestra, a Lesław Kot śpiewał w Pakcie.

Teksty piosenek napisał związany z ruchem studenckim poeta i bard Jacek Zwoźniak. Muzycznie grupa czerpała z hard rocka, wzbogacając brzmienie o elementy nowej fali. Piosenki Stalowego Bagażu opierały się na nośnych riffach i solówkach dwóch błyskotliwych gitarzystów.

Szkoda, że kariera zespołu nie wypaliła, bo utwory "Nie idź do opery", "Wojna słów", "List emigranta" czy "Ciężki rock" miały komercyjny potencjał. Sporo do życzenia pozostawia jakość nagrania.

Grzegorz Dusza
GAD RECORDS

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj