PANIE Pies Baskerwilów

Pies Baskerwilów
Wykonanie
Nagranie

Wbrew nazwie, zespół Panie tworzą trzej mężczyźni, jedynie silnie zainspirowani kobietami. Erdman, Graczyk i Patolski grają ze sobą od 15 lat, ale dopiero teraz zdecydowali się na płytowy debiut.

Wyróżnia ich zdecydowanie niekonwencjonalne podejście do muzyki utrzymanej w konwencji - jak to sami określają - psycho-hard-pop. Najwięcej tu psychodelii, a najmniej popu, którego właściwie nie ma wcale. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by piosenki Pań trafiły do szerszego obiegu.

Brzmienie, za które odpowiada Paweł Cieślak (Ścianka), jest brudne, nieprzyjazne, odpychające. Utwory opierają się na hipnotyzujących, motorycznych gitarowo-klawiszowych strukturach. Muzyka ściśle podporządkowana jest tu słowu, bo słowo pełni tu rolę wiodącą.

Teksty są nasycone groteską i humorem, w zręczny sposób nawiązują do biblii, literatury i filmów. Swoje robi także zbliżony do melorecytacji wokal Pawła Erdmana, na co dzień solisty Teatru Muzycznego w Łodzi. Odrobinę liryzmu wniosła śpiewająca gościnnie w piosence "Kewin uciekaj" Iza Lach.

Płyta "Pies Baskerwilów" jest jak tytułowa bestia ze słynnej powieści Conana Doyle'a - lepiej omijać ją z daleka. Ale jeśli już zdecydowałeś się z nią spotkać, spodziewaj się najgorszego.

Grzegorz Dusza
SZTUKA NA WYNOS

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu