KRAM

Biała sowa, biała dama, biały kruk

Biała sowa, biała dama, biały kruk

Wykonanie

Nagranie

Kram debiutował jako power-trio, specjalizując się w wykonaniach coverów Deep Purple, Jimiego Hendrixa i Cream. Z czasem muzyka zespołu nabrała kolorów i różnorodności. Fascynował ich nie tylko rock, ale czarna muzyka zza Oceanu. W 1976 roku ukazał się jedyny album zespołu z tytułem zaczerpniętym z utworu "Biała sowa, biała dama, biały kruk". Dopiero teraz doczekał się on reedycji na CD.

Zgodnie z nazwą zespołu płyta zawierała istny kram z piosenkami prezentującymi różne oblicza zespołu, który był jednym z prekursorów zaszczepienia rytmów funk na naszym rynku ("Nasze Kung Fu", "Zabita woda"). Muzyków fascynowało brzmienie filadelfijskie z bogatą sekcją rytmiczną, żywymi smyczkami i syntezatorowymi melodiami.

Dobre wrażenie robi ballada "Twoje oddalenie" z partią wokalną przypominającą Andrzeja Zauchę. "Tam gdzie ty" prezentuje rockowe oblicze Kramu. "Chwile przeczuć" saksofonową solówką ubarwił Włodzimierz Nahorny, który wcześniej współpracował z Breakoutami. Refleksyjna "Zaduma" powstała do wiersza Bolesława Leśmiana. Banalna piosenka "Deszczowy rok" idealnie pasowała do PRL-owskiej dyskoteki. Progresywne oblicze grupy prezentował "Zamówię cię różą". Muzycy oryginalnego składu występują okazjonalnie po dziś dzień, prezentując materiał z płytowego "białego kruka".

Grzegorz Dusza
GAD

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu