DAVID TORN Clouds about Mercury

Clouds about Mercury
Wykonanie
Nagranie

Tym wznowieniem z katalogu ECM kończymy prezentację (otrzymanych) jubileuszowych tytułów. "Clouds about Mercury" to pozycja o tyle szczególna dla wydawcy, że wprawdzie występują w tym nagraniu muzycy grający jazz, natomiast ich ambitnej produkcji jest znacznie bliżej do art rocka niż nawet do jazz rocka.

W momencie powstawania płyty (1986 r.) poczynania lidera-gitarzysty Davida Torna były odległe od stylistyki stricte jazzowej, bowiem wówczas aktywnie uczestniczył w nagraniach wielu rockowych gwiazd. Wprawdzie już wtedy dysponował szeroką wyobraźnią i techniką gitarową, lecz nie wkroczył jeszcze na pole free jazzowe, co nierzadko czyni współcześnie.

Jako kompanów do nagrania niniejszego albumu David Torn wybrał: Marka Ishama (trąbka, syntezator), Tony’ego Levina (bas, stick) i Billa Bruforda (perkusja). Dwaj ostatni to byli członkowie progresywnej formacji rockowej King Crimson, co znalazło swoje odbicie w charakterze prezentacji.

Intensywna barwa gitary Torna została zmodyfikowana użyciem pełnego arsenału przetwarzaczy i zapętleń. Pozostali członkowie, zgodnie ze swymi upodobaniami stylistycznymi, wypełnili szczelnie warstwy melodyczną i rytmiczną. Mimo że pewne fragmenty mają charakter lekko ambientowy, to całość została zdominowana brzmieniem wagi ciężkiej.

Cezary Gumiński
ECM/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Only Sky
Inne
Only Sky

Kompozytor, teksturalista, gitarzysta, producent – czytam krótką informację, jaką David Torn zamieścił na swojej stronie internetowej. Kim jest teksturalista? Warto wyjaśnić, bo tekstura ma wiele znaczeń: od pisma gotyckiego do algorytmów tworzenia grafiki komputerowej. W muzyce określa fakturę utworu, relację między poszczególnymi głosami.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta czerwiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu