KING CRIMSON Rock in Rio

Rock in Rio
Wykonanie
Nagranie

Celebrując 50-lecie istnienia grupy, wydano zapis DVD koncertu w Parque Olimpico, Rio de Janeiro, z października ubiegłego roku. Zarejestrowano 57 minut występu, w którym septet mistrzów pod wodzą gitarzysty Roberta Frippa rozgrzał do przysłowiowej czerwoności zgromadzonych fanów.

Zaskakujące, że była wśród nich spora grupa przejętych słuchaczy w przedziale wiekowym 20–30 lat, która z zapamiętaniem śpiewała legendarne kultowe piosenki wraz z wokalistą-gitarzystą Jakko Jakszykiem.

Mogłoby się wydawać, że King Crimson jest rodzajem dinozaura, który może liczyć tylko na old-boyów, a tymczasem… . Repertuar występu zawierał większość utworów grywanych w ostatnich latach na jubileuszowych trasach grupy. Czymś absolutnie wyjątkowym był jednoczesny popis trzech perkusistów (Pat Masteloto, Gavin Harrison, Jeremy Stacey), którzy z niewyobrażalną precyzją układali krzyżowe rytmy.

Jak zwykle partie gitarowe Frippa cechowała nienaganna precyzja. Multisaksofonista i flecista Mel Collins zachwycał rześkimi solówkami, ale też finezyjną delikatnością w partiach balladowych, jak w romantycznym "Epitath". Bardzo ważną rolę w King Crimson pełnił Tony Levin, który jest nie tylko wirtuozem pięciostrunowej gitary basowej, ale też trudnego instrumentu, jakim jest 12-strunowy stick.

Cezary Gumiński
HDTV Broadcast

INNE PŁYTY AUTORA
Live In Chicago
Rock
Live In Chicago

Robert Fripp, lider grupy King Crimson, obchodził niedawno pięćdziesięciolecie profesjonalnej działalności muzycznej. W tym roku minie równo pół wieku od wydania pierwszego albumu grupy, który wywołał jedną z najważniejszych rewolucji w świecie rocka. Można się spierać, czy wszystkie lansowane potem pomysły artystyczne formacji wybiegały w przyszłość gatunku, ale jest pewnym, że miała ona zawsze coś ważnego, o ile nie epokowego, do powiedzenia. Popularność King Crimson jest znacznie skromniejsza niż wielu rockowych gigantów, natomiast fan tej grupy oczarowany raz, wpadał w stan uzależnienia do końca… , którego to końca ciągle nie widać.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta czerwiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu